Turneul Campioanelor | Infrangere categorica a Simonei in fata danezei Wozniacki! Garcia a trecut de Svitolina, iar lupta pentru un loc in semifinale este foarte stransa

UPDATE / Caroline Garcia a invins-o pe Elina Svitolina cu scorul de 6-7 (7-9), 6-3, 7-5, dupa doua ore si 48 de minute de joc in cadrul celei de-a doua runde a Turneului Campioanelor. Astfel, Halep, Wozniacki si Garcia se lupta cu sanse egale pentru un loc in semifinalele competitiei de la Singapore.

Caroline Wozniacki face un turneu fantastic la Turneul Campioanelor, avand, dupa acest meci, 24 de game-uri castigate din 28 in cele 2 partide de pana acum, dar nu este sigura de calificarea in semifinale!

In urma acestei infrangeri, Simona se vede nevoita sa castige ultima partida din Grupa Rosie, cu Elina Svitolina, pentru a merge in semifinale.

De partea cealalta, Caroline Wozniacki poate obtine calificarea inca de astazi, daca Elina Svitolina o invinge pe Caroline Garcia, in al doilea meci al zilei.

UPDATE / BREAK, SET SI MECI CAROLINE WOZNIACKI!

UPDATE / Un nou game in forta adjudecat de daneza, care pare ca nu va avea probleme in a-si adjudeca partida. 5-2

UPDATE / Simona pare ca reuseste sa puna in aplicare sfaturile lui Cahill, pentru a doua oara cobarat pe teren, si isi face serviciul. 4-2

UPDATE / Caroline serveste impecabil si isi pastreaza break-ul de mai devreme. 4-1.

UPDATE / Din pacate pentru Simona, daneza reuseste un nou break, al 4-lea din acest meci, primul din setul secund. 3-1

UPDATE / Daneza a inceput bine si setul secund, dar Simona da semne de revenire, castigandu-si primul game pe propriul serviciu. 1-1

UPDATE / Un nou break in dreptul lui Wozniacki si primul set ii revine danezei cu 6-0, dupa nici 25 de minute!

UPDATE / Simona a cerut interventia lui Darren Cahill, care i-a transmis ca face prea multe erori nefortate. 5-0

UPDATE / Fara prea mare efort, Caroline isi mai adjudeca un game pe serviciul Simonei! 4-0

UPDATE / Inceput furtunos de partida pentru daneza, care castiga rapid trei gameuri!!

UPDATE, ora 14:40 / Partida a inceput. Caroline serveste prima

Runda a doua din Grupa Rosie a Turneului Campioanelor de la Singapore se va desfasura astazi, incepand cu ora 14:30. Prima partida va fi cea in care numarul 1 mondial, Simona Halep, se va duela cu Caroline Wozniacki (Danemarca).

Daneza a invins-o pe Simona in ultima intalnire directa, dar era vorba de o alta suprafata, iarba, si de un alt moment al sezonului. De-a lungul timpului, Halep si Wozniacki s-au intalnit de cinci ori, scorul fiind 3-2 pentru daneza.

Cele doua jucatoare vin dupa victorii destul de categorice, in minimum de seturi: Halep a trecut de Garcia, iar Caroline, de Svitolina.

4 Elina Svitolina 0-1 (2-12).

*Primele doua clasate din grupa se califica in semifinalele competitiei.

Criterii de departajare:

1) Numarul mai mare de victorii
2) Daca doua jucatoare sunt la egalitate, se va tine cont de meciul direct
3) Daca mai mult de doua jucatoare sunt la egalitate din punct de vedere al numarului de victorii, atunci criteriile sunt urmatoarele:
– setaverajul (diferenta dintre numarul de seturi castigate si numarul de seturi pierdute)
– diferenta dintre numarul de game-uri castigate si numarul de game-uri pierdute.
– numarul cel mai mare de game-uri castigate.

Etichetat cu: , , , , , , , ,