„Mana lui Dumnezeu” a ajuns in Cupa Romaniei! Petrolul a inscris cu mana in prelungirile partidei cu CS Mioveni, dar pitestenii s-au „razbunat” la penalty-uri. VIDEO

Golul marcat de Adrian Vintila, de la ACS Petrolul 52, in poarta celor de la CS Mioveni, in prelungiri, marti, in prima zi a 16-imilor de finala din Cupa Romaniei, a adus aminte de reusita lui Doego Maradona in meciul cu Anglia, de la Mondialul din ’86, care a fost supranumita „mana lui Dumnezeu”, argentinianul punctand dintr-un hent grosolan.

Meciul dintre ACS Petrolul 52 si CS Mioveni si a avut parte de un final incendiar. Conduse cu 1-0, gazdele au egalat in al doilea minut al prelungirilor, dupa un gol marcat cu mana.

Adrian Vintila a reluat cu capul din careul mic, mingea a lovit transversala si a revenit in teren. Balonul l-a lovit apoi in mana pe jucatorul Petrolului si a intrat in poarta.

Oaspetii au protestat vehement dupa ce arbitrul Lucian Rusandu a validat reusita ”lupilor”, dupa ce s-a sfatuit cu asistentul Cosmin Vatamanu, care nici el nu a vazut hentul clar facut de Vintila. Astfel, partida a intrat in prelungiri.

Cum nici in cele 30 de minute suplimentare nu s-a marcat, s-a trecut la loviturile de departajare, acolo unde Mioveniul s-a impus cu 4-3 si a obtinut calificarea in optimile de finala.