Sorana Cirstea, dupa calificarea in sferturi la Linz: „A fost cel mai lung tiebreak din viata mea”

Sorana Cirseta s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de la Linz, dupa ce a invins-o pe Natalia Vihlianteva, cu scorul de 7-6 (16/14), 6-4, dupa doua ore si 12 minute de joc.

Romanca s-a declarat mandra de atitudinea de luptatoare de care a dat dovada in cadrul acestei intalniri si considera ca a facut un pas important.

„A fost un meci foarte, foarte dificil. Am jucat peste doua ore pentru doua seturi. Vihilanteva a jucat la un nivel foarte ridicat si sunt bucuroasa ca am reusit sa gasesc o cale de a lupta. Cred ca este un mare pas inainte pentru mine, sa obtin victoria desi nu am jucat cel mai bun tenis al meu”, a spus Sorana.

Sportiva noastra a recunoscut ca a avut parte de cel mai lung tiebreak din cariera, dupa ce primul set a durat 80 de minute, iar tiebreak-ul inca 20 de minute.

„Cred, ba nu, sunt sigura, ca acesta a fost cel mai lung tiebreak din viata mea. La un moment dat, nu mai stiam nici macar cat era scorul. stiam doar cand aveam eu un punct avans sau avea ea un avantaj de un punct. Cred ca pentru mine a fost foarte important sa nu ma concentrez asupra scorului.

M-am simtit ca si cum intregul meci ar fi fost un tiebreak. Am alergat mult astazi si este bine ca maine (vineri) voi juca mai tarziu, pentru ca voi avea timp pentru odihna si recuperare”, a declarat Sorana Cirstea, potrivit Agerpres.