Robert Lewandowski a devenit cel mai bun marcator din preliminarii, dar este suparat pe echipa sa: „Nu suntem inca o echipa care sa mearga la Mondial pentru a castiga o medalie”

Echipa nationala a Poloniei a disputat duminica, pe teren propriu, ultimul meci din preliminariile Campionatului Mondial, impotriva reprezentativei Muntenegrului si s-a calificat la turneul final din postura de lider al grupei E.

Polonezii au condus cu 2-0 la pauza, dar muntenegrenii au egalat in minutele 78 si 83. Acest lucru la enervat teribil pe atacantul Robert Lewandowski care si-a readus echipa in avantaj in minutul 85, moment in care a devenit si cel mai bun marcator din preliminarii. Dupa doar doua minute, oaspetii au punctat in propria poarta si au inchis jocul la scorul de 4-2 pentru Polonia.

„Cu un asemenea adversar, trebuia sa castigam. Cu toate acestea, am comis erori in defensiva si in atac, ceea ce insemana ca avem potential, dar trebuie sa muncim la micile detalii care fac un meci ori usor, ori dificil. Trebuie sa muncim pentru a ramane concentrati 90 de minute, pentru ca uneori ne relaxam si consideram ca meciul este terminat. Am fost nervos.

Am avut 2-0, apoi am permis sa fim egalati, cu opt minute inainte de final. A trebuit sa marcam al treilea gol pentru a calma jocul. As fi preferat un meci mai linistit. Nu suntem inca o echipa care sa mearga la Mondial pentru a castiga o medalie. Trebuie sa ramanem realisti. Sunt inca destule lucruri de imbunatatit in jocul nostru”, a declarat Lewandowski, potrivit Telekom Sport.