Contra: „L-am bagat pe Tucudean pentru a egala si mi-a iesit, desi nu sunt un antrenor cu fler”

Cu Cosmin Contra (41 de ani) pe banca tehnica, nationala Romaniei a obtinut patru puncte din sase posibile in ultimele doua meciuri ale campaniei de calificare la Campionatul Mondial din 2018. Noul selectioner a vorbit dupa meciul de la Copenhaga, incheiat 1-1.

Nu sunt un antrenor cu fler, dar nu mai aveam nimic de pierdut. Eram in zece oameni si l-am introdus pe Tucudean pentru a egala si mi-a iesit. Stiam ca Tucudean este puternic acolo, in fata portii, iar el a intrat foarte bine. A sutat la acea faza, iar Deac a inscris„, a spus Contra la TVR 1.

Am jucat impotriva unei echipe foarte bune, o echipa puternica din punct de vedere fizic, care a evoluat in multe momente la limita efortului. Iar noi am reusit in buna parte sa facem fata. Am controlat bine prima repriza, cand nici ei, dar nici noi nu ne-am creat ocazii foarte mari.

In repriza a doua le-am spus baietilor sa incercam sa stam mai mult in jumatatea lor de teren, lucru pe care l-am reusit in primele minute. A venit insa apoi acel penalty si imediat am ramas in zece oameni dupa eliminarea lui Ganea. Eu sunt multumit de baieti, de atitudinea lor. I-am felicitat pentru efortul depus pentru ca am alergat in zece oameni impotriva unei echipe care avut posesia„, a adaugat selectionerul.

Acesta a mentionat ca isi doreste ca jucatorii nationalei Romaniei sa evolueze in urmatoarele partide cum au facut-o in ultimele minute ale intalnirii cu Danemarca. „Le-am spus baietilor la sfarsit ca asta este spiritul pe care il vreau la echipa nationala. Nu trebuie sa ne dam batuti niciodata si sa dam mereu totul pentru a castiga„, a mentionat Cosmin Contra.