China Open | Simona Halep a devenit nr 1 mondial, dupa ce si-a luat revansa in fara Jelenei Ostapenko!

Simona Halep a castigat semfinala disputata impotriva letonei Jelena Ostapenko, scor 6-2, 6-4, si a urcat, in premiera, pe prima pozitie a clasamentului WTA!

UPDATE / Break pentru Halep, care va servi pentru castigarea meciului!

UPDATE / Simona incheie cu un as cel de-al 8-lea game din setul doi si scorul devine egal, 4-4.

UPDATE / Momente magice oferite de jucatoarea letona, care revine in meci, dupa se si-a adjudecat spectaculos doua gameuri! 4-3

UPDATE / Dupa ce amandoua jucatoare si-au castigat cate doua gameuri a venit si primul break al setului, realizat de Halep, care conduce cu 3-2 si urmeaza la serviciu!

Game la 0 si Simona isi adjudeca primul set! 6-2

UPDATE / Al doilea break pentru Halep, un game care a durat 10 minute, sportiva noastra urmand sa serveasca pentru castigarea setului! 5-2

UPDATE / Primul game, primul break! Simona serveste excelent, spre frustrarea letonei, iar scorul devine 2-0 pentri romanca.

UPDATE, ora 09:54 – A inceput partida! Jelena serveste prima.

Simona Halep, locul 2 WTA, se afla in fata unui moment maret al carierei – la un singur meci distanta de a deveni numarul 1 mondial! Cu aceasta presiune intra constanteanca in partida de azi cu letona Jelena Ostapenko, locul 8 WTA, in prima semifinala a turneului WTA de la Beijing, de categorie Premier Mandatory.