China Open | Sorana Cirstea pierde sansa de a juca semifinala cu Simona Halep! Ostapenko s-a calificat in doua seturi

UPDATE 11:55 / Sorana Cirstea pierde si cel de-al doilea set si ii ofera Jelenei Ostapenko biletul pentru semifinala cu Simona Halep. Letona s-a impus in doua seturi identice, scor 6-4, 6-4, dupa o ora si 25 de minute de joc, in fata romancei alaturi de care a facut pereche in proba de dublu.

UPDATE 11:10 / Romanca a pierdut primul set cu 6-4 in fata letonei Jelena Ostapenko, desi parea ca poate reveni in joc.

UPDATE 10:30 / A inceput partida dintre Sorana Cirstea si Jelena Ostapenko!

Dupa ce Simona Halep a reusit calificarea in semifinalele turneului de la Beijing, este randul Soranei Cirstea sa se lupte pentru un loc in aceeasi faza competitionala.

Romanca va juca luni dimineata, in sferturi, impotriva sportivei letone Jelena Ostapenko aflata pe locul 8 in ierarhia mondiala. Meciul se va disputa nu mai devreme de ora 9:30.

Daca trece de Ostapenko, vom avea un duel romanesc in semifinale, Cirstea urmand sa o intalneasca pe Halep in penultimul act.

1. ViR spune:

chiar daca in 2017 Sorana a avut un castig important de valoare si de forma sportiva – este anul ei – momentul QF Beijing a coincis cu o situatie speciala ! Ostapenko avea nevoie imperioasa de victorie pentru a putea juca cu Halep, convinsa ca o va umili si ca va avea o perspectiva de confirmare senzationala ! chiar si invinsa fiind, Ostapenko a considerat ca victoria i se cuvenea si ca a fost vorba de ceva trecator – o mica erroare – nicidecum ca o victorie la Simona ar fi greu de realizat !