China Open | Sorana Cirstea n-a avut mila de fosta lidera mondiala, Karolina Pliskova, si s-a calificat in „sferturi”! Putem avea parte de o semifinala 100% romaneasca!

Sorana Cirstea (44 WTA) a reusit, joi, sa se califice in „sferturile” turneului de categorie „Premier Mandatory” de la Beijing, dupa ce a invins-o pe fosta lidera mondiala, Karolina Pliskova, actualmente locul 4 WTA!

Targovisteanca a castigat partida in doua seturi, scor 6-1, 7-5, dupa o ora si 23 de minute. In urmatorul meci, vineri, Cirstea o va intalni pe coechipiera de dublu de la Beijing: Jelena Ostapenko (8 WTA).

In acest moment, Simona Halep si Elina Svitolina raman singurele jucatoare care o pot detrona pe Garbine Muguruza din fotoliul de lider – la capatul acestui turneu.

Mai mult, Romania ar putea avea parte de o semifinala suta la suta romaneasca in conditiile in care cele doua tricolore ramase in cursa, Simona si Sorana, se afla pe aceeasi jumatate de tablou! Tot vineri, Simona Halep o va înfrunta pe Daria Kasatkina (34 WTA), intr-o rejucare a meciului din primul tur de la Wuhan.

Pentru parcursul de pana acum de la Beijing, Cirstea va primi 149.138 de dolari si 215 puncte in ierarhia WTA de simplu.