Max Verstappen a cucerit Marele Premiu al Malaeziei

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull) a castigat Marele Premiu al Malaeziei la Formula 1, desfasurat duminica pe circuitul de la Sepang, inregistrand cu aceasta ocazie a doua victorie din cariera sa.

Verstappen (20 ani) a fost inregistrat cu timpul de 1h30min.10sec.290/1000, reusind sa-l devanseze cu 12,7 secunde pe campionul mondial en titre, britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), in timp ce pozitia a treia a fost ocupata de australianul Daniel Ricciardo (Red Bull), la 22,5 secunde.

Germanul Sebastien Vettel (Ferrari), plecat de pe ultima pozitie a grilei de start, dupa ce a fost nevoit sa schimbe motorul monopostului sau pentru a treia oara in acest weekend, s-a clasat in final pe locul al patrulea, la 37,3 secunde de invingator.

Vettel, care a stabilit un nou record al circuitului de la Sepang (5,543 km), cu timpul de 1min.34sec.080/1000, si-a distrus insa partea din spate a masinii in urma unui acrosaj cu canadianul Lance Stroll (Williams), dupa trecerea liniei de sosire.

Colegul lui Sebastian Vettel de la Ferrari, finlandezul Kimi Raikkonen, nu a mai luat startul in cursa de la Sepang, din cauza unei probleme mecanice la monopostul sau, desi reusise sa se claseze pe locul al doilea in calificarile de sambata.

Lewis Hamilton a ramas pe prima pozitie in clasamentul general al pilotilor, cu un avans de 34 puncte fata de Sebastian Vettel, cu cinci curse inainte de finalul sezonului.