FINAL / FCSB – Gaz Metan Medias 4-0! Elevii lui Dica au vrut sa faca uitat rezultatul din meciul cu Viitorul si s-au distrat cu mediesenii

UPDATE / FCSB a inceput greoi partida de pe Arena Nationala disputata impotriva formatiei Gaz Metan Medias, in cadrul etapei a zecea a Ligii I, dar De Amorim a spart gheata in minutul 13 si si-a dus coechipierii in avantaj la vestiare.

In partea a doua a jocului, elevii lui Nicolae Dica s-au distrat cu trupa lui Cristi Pustai, marcand inca trei goluri, prin Tanase de doua ori in minutele 48 si 55 si Man in minutul 58. De asemenea, Gnohere putea face 5-0, dar acesta a ratat un penalty in minutul 89.

Astfel, FCSB a obtinut cele trei puncte pe teren propriu si si-a spalat pacatele din meciul cu Viitorul, pierdut cu scorul de 1-0 la Ovidiu.

FCSB o va gazdui duminica, pe Gaz Metan Medias, in cadrul etapei a zecea a Ligii I. Partida se va disputa pe Arena Nationala, de la ora 20:30 si va fi transmisa in direct pe Digi Sport, Dolce Sport si in format LIVE TEXT pe www.SPTFM.ro.

Ambele echipe vin dupa infrangeri la limita in campionat, dupa ce in etapa precedenta, FCSB a fost invinsa de catre FC Viitorul, scor 1-0, la Ovidiu, iar trupa lui Cristi Pustai a pierdut pe teren propriu, scor 1-2, in fata echipei Concordia Chiajna.

Ros-albastrii au un plus de moral castigat in urma victoriei din grupele Europa League, scor 3-0 contra echipei Viktoria Plzen, iar mediesenii trec printr-o perioada foarte proasta. Gaz Metan are o singura infrangere in campionat, obtinuta in fata nou-promovatei Sepsi Sfantu Gheorghe, un singur egal si sapte infrangeri, dupa noua etape disputate in Liga I.

Echipele de start

FCSB: Niță – Enache, Larie, Planici, Momcilovici – Achim, Ov. Popescu – Man, Fl. Tănase, De Amorim – Gnohere
Rezerve: Stăncioiu, R. Benzar, Nedelcu, Pleșca, F. Coman, A. Jorge, D. Benzar
Antrenor: Nicolae Dică

Gaz Metan Mediaș: Greab – I. Voicu, M. Constantin, Khubutia, De Vriese – Danci, Mitici – Curtean, Olaru, Bic – Golubovici
Rezerve: Pleșca, R. Romeo, Sîrghi, Sg. Popovici, Manole, Lokaj, Buziuc
Antrenor: Cristi Pustai