Dan Petrescu ramane antrenorul echipei CFR Cluj si nu va prelua nationala Romaniei! Comunicat oficial

Dan Petrescu ramane antrenorul echipei CFR Cluj si nu va prelua nationala Romaniei, a anuntat joi clubul din Gruia pe site-ul sau oficial, dupa ce Christoph Daum si-a intrerupe mandatul de selectioner al „tricolorilor”.

Clubul CFR 1907 Cluj doreste sa multumeasca Federatiei Romane de Fotbal pentru interesul manifestat in ceea ce priveste numirea antrenorului nostru in functia de selectioner, insa Dan Petrescu va ramane in continuare in Gruia pentru a-si continua munca inceputa in urma cu trei luni. Apreciem profesionalismul de care FRF a dat dovada in purtarea acestor negocieri si pentru faptul ca a cerut acordul clubului nostru inainte de a discuta cu Dan Petrescu. Acest interes confirma inca o data, daca mai era cazul, faptul ca Dan Petrescu este unul dintre cei mai buni antrenori romani. Desi tehnicianul CFR-ului a anuntat public ca ar dori sa preia acest post, clubul nostru si antrenorul Dan Petrescu au decis sa continue acest proiect inceput impreuna, astfel ca SuperDan va ramane alaturi de toata suflarea ‘alb-visinie’ pana la finalul contractului si va incerca sa readuca CFR-ul acolo unde ii este locul, in elita fotbalului european. Ne bucuram pentru aceasta decizie si speram ca echipa nationala a Romaniei sa gaseasca un antrenor la fel de bun ca Dan Petrescu”, se arata in comunicat.

De asemenea, clubul mentioneaza faptul ca ”Mister a ales sa continue in Gruia convins de proiectul inceput impreuna, pentru grupul de jucatori construit la CFR, care a demonstrat in primele etape ca formeaza deja o familie, si nu in ultimul rand pentru suporterii ‘visinii”’.

Mentionam ca nu s-a discutat in niciun moment al acestor negocieri de partea financiara intre clubul CFR si Federatia Romana de Fotbal, dar nici intre Federatia Romana de Fotbal si Dan Petrescu”, a precizat CFR Cluj in comunicat.

CFR Cluj este liderul Ligii I, dupa 9 etape.

Etichetat cu: , , ,
Postat în FOTBAL INTERN, Liga 1, NATIONALA

Comenteeeezi?!!

Comentati exclusiv pe SPTFM.ro...

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj261113
2FCSB22119
3Astra Giurgiu22119
4CS U Craiova22118
5FC Botosani20116
6ACS Poli Timisoara17110
7Dinamo Bucuresti16105
8FC Viitorul14110
9FC Voluntari1411-2
10CSM Poli Iasi1411-2
11OSK Sf Gheorghe1011-9
12Concordia Chiajna510-6
13Gaz Metan Medias511-17
14Juventus Bucuresti311-14