Dan Petrescu ramane antrenorul echipei CFR Cluj si nu va prelua nationala Romaniei! Comunicat oficial

Dan Petrescu ramane antrenorul echipei CFR Cluj si nu va prelua nationala Romaniei, a anuntat joi clubul din Gruia pe site-ul sau oficial, dupa ce Christoph Daum si-a intrerupe mandatul de selectioner al „tricolorilor”.

Clubul CFR 1907 Cluj doreste sa multumeasca Federatiei Romane de Fotbal pentru interesul manifestat in ceea ce priveste numirea antrenorului nostru in functia de selectioner, insa Dan Petrescu va ramane in continuare in Gruia pentru a-si continua munca inceputa in urma cu trei luni. Apreciem profesionalismul de care FRF a dat dovada in purtarea acestor negocieri si pentru faptul ca a cerut acordul clubului nostru inainte de a discuta cu Dan Petrescu. Acest interes confirma inca o data, daca mai era cazul, faptul ca Dan Petrescu este unul dintre cei mai buni antrenori romani. Desi tehnicianul CFR-ului a anuntat public ca ar dori sa preia acest post, clubul nostru si antrenorul Dan Petrescu au decis sa continue acest proiect inceput impreuna, astfel ca SuperDan va ramane alaturi de toata suflarea ‘alb-visinie’ pana la finalul contractului si va incerca sa readuca CFR-ul acolo unde ii este locul, in elita fotbalului european. Ne bucuram pentru aceasta decizie si speram ca echipa nationala a Romaniei sa gaseasca un antrenor la fel de bun ca Dan Petrescu”, se arata in comunicat.

De asemenea, clubul mentioneaza faptul ca ”Mister a ales sa continue in Gruia convins de proiectul inceput impreuna, pentru grupul de jucatori construit la CFR, care a demonstrat in primele etape ca formeaza deja o familie, si nu in ultimul rand pentru suporterii ‘visinii”’.

Mentionam ca nu s-a discutat in niciun moment al acestor negocieri de partea financiara intre clubul CFR si Federatia Romana de Fotbal, dar nici intre Federatia Romana de Fotbal si Dan Petrescu”, a precizat CFR Cluj in comunicat.

CFR Cluj este liderul Ligii I, dupa 9 etape.

Etichetat cu: , , ,
Postat în FOTBAL INTERN, Liga 1, NATIONALA

Comenteeeezi?!!

Liga1 - PlayOff 2018
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj3421
2FCSB3221
3CS U Craiova3021
4FC Viitorul232-1
5Astra Giurgiu221-1
6CSM Poli Iasi201-1
Liga1 - PlayOut 2018
Loc Echipa Pct. J +/-
1Dinamo Bucuresti2313
2FC Botosani2110
3FC Voluntari1821
4Concordia Chiajna152-1
5ACS Poli Timisoara142-2
6OSK Sf Gheorghe1220
7Gaz Metan Medias112-2
8Juventus Bucuresti1021