Echipa nationala de futsal, remiza in mansa tur a barajului pentru EURO 2018

Nationala de futsal a Romaniei a terminat la egalitate cu formatia Georgiei, 2-2 (0-2), marti seara, in Sala Sporturilor din Deva, in prima mansa a barajului pentru EURO 2018.

Oaspetii au condus cu 2-0 la pauza, prin golurile marcate de Nikoloz Kurtanidze (09:44) si Murtaz Kakabadze (14:29), dar tricolorii au revenit dupa pauza si au egalat gratie dublei reusite de brazilianul naturalizat Savio Valadares Pereira De Mendoca (24:09, 24:59), aflat la meciul sau de debut in nationala Romaniei, la fel ca si un alt brazilian, Felipe Pinto Viana De Oliveira.

Primul strain naturalizat pentru nationala de futsal a fost portughezul Paulo Ferreira, aflat si el in lotul pentru acest meci.

Selectionerul Robert Lupu a inceput cu urmatorul ”cinci”: Vlad Iancu — Florin Matei, Cristian Matei, Emil Raducu (capitan), Savio Valadares Pereira De Mendoca. Rezerve: Toni Tonita — Robert Lupu, Florin Ignat, Felipe Pinto Viana De Oliveira, Paulo Ferreira, Dumitru Stoica, Laszlo Szocs, Alpar Csoma si Adrian Panzaru.

Georgienii au inceput cu Aleksandr Jamburia (capitan) — sota Tofuria, Roninho, Nikoloz Kurtanidze, Rodrigo Andrei Silva Santos. Selectioner: Avtandil Asatiani. Rezerve: Tornike Bukia — Murtaz Kakabadze, Ghiorghi Nisnianidze, Levan Kobaidze, Irakli Todua, Kahaber Maisaia, Ghia Nikvasvili.

Au arbitrat portughezii Eduardo Fernandes Coelho, Nuno Bogalho si Ruben Guerreiro.

Mansa a doua va avea loc la Tbilisi, pe 26 septembrie.