Marc Marquez a cucerit Marele Premiu al statului San Marino!

Spaniolul Marc Marquez (Honda) a castigat Marele Premiu de motociclism viteza al statului San Marino la clasa MotoGP, duminica, la Misano, ajungandu-l pe italianul Andrea Dovizioso (Ducati) in fruntea clasamentului Campionatului Mondial.

Pe o pista foarte uda, Marquez, inregistrat pe 28 de tururi in 50min41sec565/1000, l-a devansat pe italianul Danilo Petrucci (Ducati), cu 1sec192/1000 in timp de Dovizioso s-a clasat al treilea, la 11sec706/1000.

Spaniolul a inregistrat astfel al 59-lea succes din cariera si al 33-lea la categoria-regina.

Marquez si Dovizioso au cate 199 puncte fiecare in fruntea clasamentului Campionatului Mondial, cand au mai ramas de disputat cinci curse din calendar. Ei sunt urmati de spaniolul Maverick Vinales (Yamaha), cu 183 puncte si de italianul Valentino Rossi (Yamaha), cu 157 puncte.

La Moto2, victoria i-a revenit elvetianului Dominique Agerte (Suter), inregistrat pe 26 tururi in 51min39sec709/1000. El a fost urmat de elvetianul Thomas Luthi (Kalex), la 1sec400/1000, si de malaezianul Hafizh Syahrin (Kalex), la 7sec875/1000.

Lider in clasamentul general la Moto2 este italianul Franco Morbidelli (Kalex), cu 223 puncte, urmat de Luthi — 214 puncte si de spaniolul Alex Marquez (Kalex) — 155 puncte.

La Moto3 s-a impus italianul Romano Fenati (Honda), inregistrat pe 23 de tururi in 46min24sec290/1000. El a fost urmat coechipierii sai spaniolul Joan Mir, la 28sec594/1000 si italianul Fabio Di Giannuntonio, la 39sec035/1000.

Lider in clasamentul Campionatului Mondial la Moto3 este spaniolul Mir (Honda), cu 246 puncte, urmat de compatriotul sau Romano Fenati (Honda) — 185 puncte si de spaniolul Aron Canet (Honda) — 162 puncte.