10 ani de la moartea lui Nicolae Dobrin! Fostele glorii de la FC Arges si Dinamo au jucat in memoria „Gascanului”, intr-un meci demonstrativ. FOTO

Plecat dintre noi in urma cu 10 ani, Dobrin ar fi implinit 70 de ani pe 26 august. „Printul din Trivale” a fost comemorat pe stadionul care ii poarta numele cu un amical intre fostii jucatori de la Dinamo si FC Arges. Sotia Gascanului, Gica, a dat lovitura de incepere.

Spectacolul l-a avut pe Adrian Mutu in prim plan. Fostul atacant a jucat o repriza in alb-violet si una in alb-rosu si a marcat cate un gol pentru fiecare echipa.

Asadar, FC Argeş 1998 a condus cu 3-0 prin golurile marcate de Mutu, Schumacher si Nicolae Dica (un lob superb), iar Dinamo 2000 a egalat in doar un sfert de ora, prin golurile lui Florentin Petre (2) si Mutu. Bilasco a facut 4-3 pentru FC Arges 1998 cand mai erau cinci minute din meci, dar Iftodi a egalat din nou pentru Dinamo 2000 cu un minut inainte de finalul partidei.

Finala Legendelor a fost un eveniment menit sa marcheze 38 de ani de la celebrul meci din 1979, Dinamo – FC Arges 3-4, considerat de multi specialisti poate cel mai frumos meci din istoria fotbalului romanesc, in urma caruia FC Arges, cu un Dobrin in mare forma, a cucerit al doilea titlu de campioana.

Nicolae Dobrin s-a nascut in 1947, in august, la Pitesti, oras pe care avea sa il reprezinte ca fotbalist in aproape toata cariera. De la bun inceput pina spre retragerea de pe gazon, Dobrin a jucat la FC Arges, castigand singurele doua titluri din istoria clubului (1972 si 1979). In 1980, s-a „retras” la Targoviste, unde a mai jucat doi ani.

Gicu Dobrin a facut parte din generatia care a calificat Romania la Mondialul din Mexic 1970, dar nu a jucat la Guadalajara.

Nicolae Dobrin a fost ales 3 ori ca fiind cel mai bun jucator de fotbal al Romaniei in 1966, 1967 si 1971.