Debut cu stangul pentru Romania in grupa C de la EuroBaschet 2017

UPDATE / Nationala Romaniei a debutat cu stangul in Grupa C a Campionatului European de baschet masculin – FIBA Eurobasket 2017, fiind invinsa de Cehia, scor 68-83 (21-22, 19-16, 22-9, 21-21), vineri, in Sala Polivalenta din Cluj-Napoca.

Surprinzator, echilibrul s-a rupt abia in debutul sfertului al treilea, cand cehii au reusit un ”partial” 10-0, „vulturii” nereusind sa inscrie niciun punct timp de cinci minute.

Vlad Moldoveanu a fost cel mai bun om al meciului, cu 24 puncte, 8 recuperari, 2 pase decisive.

In celelalte meciuri jucate vineri in grupa de la Cluj-Napoca, Croatia a invins Ungaria cu 67-58, iar Spania, campioana europeana en titre, a dispus de Muntenegru cu 99-60.

———————————————————————

Primul meci al grupei C, din care face parte si echipa Romaniei, este Ungaria – Croatia, de la ora 15:00, urmat la 17:45 de meciul Spania – Muntengeru si de la 20:30, Romania va debuta in competie, dupa o pauza de 30 de ani, impotriva Cehiei, in direct la TVR 2.

Trebuie sa spunem ca Moldoveanu & Co. vor da ochii cu un adversar care se bazeaza pe un conducator de joc extrem de valoros, vedeta Cehiei si a echipei Washington Wizards, Tomas Satoranski, deci un meci in care nationala noastra pleaca din postura de contrafavorita clara in fata locului 7 la editia precedenta.