Monica Niculescu si Ana Bogdan s-au calificat in turul al doilea la US Open si vor fi adversare!

UPDATE / Ana Bogdan a invins-o pe Taylor Towsend, cu scorul de 6-4, 4-6, 6-3, dupa doua ore si 19 minute de joc si s-a calificat in turul al doilea la US Open, unde vom avea parte de un duel romanesc. Bogdan si Niculescu se vor lupta pentru un loc in urmatoarea faza competitionala.

UPDATE / Monica Niculescu s-a calificat in turul al doilea al turneului US Open, dupa ce a invins-o pe Kristina Mladenovic cu scorul de 6-3, 6-2, dupa o ora si 51 de minute de joc. In runda urmatoare, romanca o va intalni pe castigatoarea meciului dintre romanca Ana Bogdan si Taylor Towsend.

Romanca si-a asigurat 70 de puncte WTA si un cec in valoare de 86.000 dolari.

Meciurile programate marti, dar intrerupte din cauza ploii, se vor relua miercuri, in runda inaugurala de la US Open.

Monica Niculescu va relua meciul contra sportivei Kristina Mladenovic, nu mai devreme de ora 18:00. Romanca a castigat primul set cu 6-3, iar partida se va relua din setul secund in care fiecare dintre adversare a reusit sa castige cate un game.

Ana Bogdan nu a apucat sa joace in primul tur al competitiei americane, dar aceasta va intra in joc astazi, impotriva sportivei Taylor Townsend. Partida se va disputa dupa finalizarea meciului de simplu masculin dintre Yuichi Sugita (Japonia) si Geoffrey Blancaneaux (Franta), intrerupt la scorul de 6-2, 6-2 si care va incepe la ora 18:00.

Meciul Soranei Cirstea s-a incheiat la timp, pana ca ploaia sa dea planurile peste cam organizatorilor, iar romanca s-a calificat in turul al doilea, dupa ce a trecut de olandeza Lesley Kerkhove, cu scorul de 6-1, 6-3. Sportiva noastra o va intalni joi, in runda urmatoare pe campioana de la Roland Garros, Jelena Ostapenko.

Simona Halep a parasit competitia dupa primul tur, aceasta fiind invinsa pentru a saptea oara din tot atatea posibilitati, de catre Maria Sharapova, cu scorul de 6-4, 4-6, 6-3.