Medalie de bronz pentru Romania la tenis de masa, in proba de simplu a Universiadei de la Taipei

Sportiva romana Bernadette Szocs a obtinut, marti, medalia de bronz in proba feminina de simplu a turneului de tenis de masa din cadrul Universiadei de vara de la Taipei, dupa ce a fost invinsa in semifinale de Jihee Jeon (Coreea de Sud) cu 4-0.

Szocs a adus a 11-a si ultima medalie a Romaniei la Taipei, bilantul fiind de trei medalii de aur, doua de argint si sase de bronz.

Doua medalii de aur au fost cucerite de gimnasta Larisa Iordache, la individual compus si la sol, o alta medalie de aur a fost adjudecata de atleta Alina Rotaru, la saritura in lungime, argintul a fost obtinut de atletii Nicolae Alexandru Soare, in proba de 10.000 m, si Alin Firfirica, la aruncarea discului, iar medaliile de bronz au fost castigate de gimnastii Larisa Iordache (barna), Andrei Muntean (sarituri), atletii Andrei Gag (aruncarea greutatii) si Bianca Razor (400 m), stafeta feminina de 4×400 m (Sanda Belgyan, Camelia Florina Gal, Anamaria Nesteriuc si Bianca Razor) si Bernadette Szocs (tenis de masa, simplu).

Echipa masculina de baschet a Romaniei a ocupat locul 19, dupa 87-75 (25-16, 15-14, 18-16, 29-29) cu Japonia. Mirel Dragoste si Mario Lazar au fost cei mai buni oameni ai tricolorilor, cu 18 puncte fiecare. Wilhelm Brosser a reusit 16 puncte, Ionel Petrache 12 p, Tudor Gheorghe 10 p, Victor Paun 9 p, Mihnea Andrei 4 p,

Echipa masculina de volei s-a situat pe locul 15, dupa 3-1 (25-22, 17-25, 25-23, 25-17) cu Hong Kong. Silviu Suson a reusit 15 puncte pentru tricolori, Rares Balean 14 p, Ciprian Matei 12 p, Gabriel Bontea 12 p, Codrin Mocanu 7 p, Catalin Miron 6 p, Razvan Olteanu 5 p, Claudiu Dumitru 3 p.

Formatia masculina de polo pe apa a invins Africa de Sud cu 17-11 (4-1, 5-5, 4-1, 4-4) si a ocupat in final locul 13. Pentru echipa noastra au marcat Levente Vancsik (6 goluri), Cristian Calin (3), Andrei Prioteasa (3), Tudor Fulea (2), Alexandru Simion, Vlad Dragomirescu, Alexandru Vatrai.

Romania a participat la editia a 29-a a Universiadei de vara cu o delegatie de 121 de persoane, dintre care 91 de sportivi. Sportivii romani au concurat la atletism, haltere, tenis de masa, volei masculin, inot, sarituri in apa, baschet masculin, polo pe apa masculin, gimnastica artistica, scrima si judo.

Romania s-a clasat pe locul 29 in clasamentul pe natiuni la Universiada de vara din 2015, de la Gwangju (Coreea de Sud), obtinand 1 medalie de aur, 3 de argint si 3 de bronz.