Stiinta Baia Mare si-a pastrat Cupa Regelui la rugby, dupa a doua finala consecutiva cu Steaua!

Rugbistii de la CSM Stiinta Baia Mare si-au pastrat suprematia in Cupa Regelui, dupa ce au invins sambata echipa Steaua, scor 23-14 (10-6), in meciul decisiv disputat pe Arena Zimbrilor. Finala a fost una cu repetitie, Baia Mare impunandu-se si anul trecut tot in fata Stelei cu 10-8.

Steaua a condus cu 6-0, prin doua lovituri de pedeapsa marcate de Ionel Melinte, dar baimarenii au intors scorul pana la pauza, printr-un eseu reusit de Razvan Ailenei, transformat Taniela Maravunawasawasa, care a punctat si dintr-o lovitura de penalitate, potrivit site-ului Super Ligii.

”Ros-albastrii” au preluat din nou conducerea in repriza secunda, gratie eseului semnat de Robert Neagu si lovituri de pedeapsa marcate de Florin Vlaicu (10-14), insa Taniela Maravunawasawasa a reusit doua dropgoluri, iar georgianul Iuri Natriasvili a adaugat o incercare, transformata de acelasi Taniela Maravunawasawasa, care a stabilit scorul final, 23-14.

Cea de a treia editie a Cupei Regelui s-a desfasurat in formula redusa, dupa ce trei echipe si-au anuntat forfaitul. Una din prima grupa valorica – CSM Bucuresti si doua din play-out – CSM Bucovina Suceava si Politehnica Iasi. Astfel, CSM Stiinta Baia Mare si-a netezit calea spre castigarea trofeului, dupa ce s-a impus cu o saptamana in urma in deplasare, la Timisoara Saracens, scor 18-12.

In play-out, clasamentul s-a decis in urma unui singur joc, Dinamo – Universitatea Cluj Napoca, in care alb-rosiii s-au impus cu 53-3.

Noul sezon al Superligii va debuta la finele saptamanii viitoare.