Simona Halep s-a calificat in semifinalele probei de simplu a turneului de la Cincinnati. Monica Niculescu va juca finala in proba de dublu!

Numarul 2 WTA, Simona Halep a reusit o victorie exceptionala in ultimul meci al sferturilor de finala ale probei de simplu din cadrul Turneului Premier 5 de la Cincinnati: 6-4, 7-6 (7//1), in fata britanicei Johanna Konta, intr-o ora si 50 de minute de joc.

In semifinale, Simona Halep se va confrunta cu revelatia acestui circuit nord-american, Sloane Stephens, in timp ce in cealalta semifinala vor fi adversare Karolina Pliskova si Garbine Muguruza.

Stephens este o jucatoare pe care Simona a invins-o saptamana trecuta la Washington si pe care a intalnit-o de 6 ori pana acum, avand 4 victorii si doua infrangeri:

2012, Barcelona: 6-4, 6-4 pentru Halep;
2013, Hobart: 6-4, 6-0 pentru Stephens;
2013, Australian Open: 6-1, 6-1 pentru Stephens;
2014, Roland Garros: 6-4, 6-3 pentru Halep;
2015, Miami: 6-1, 7-5 pentru Halep;
2017, Washington: 7-6, 6-0 pentru Halep.

De asemenea, de un tur de forta de mare succes are parte si cuplul romano-taiwanez Monica Niculescu/Su-Wei Hsieh, care s-au calificat in finala probei, invingand perechea Sania Mirza (India)/Shuai Peng, cu 6-4, 7-6 (8/6), intr-o ora si 34 minute de joc, la doar 3-4 ore dupa ce, din cauza ploii, fusesera nevoite sa se confrunte in sferturi cu principalele favorite, ucrainencele Liudmila Kicenok si Lesia Turenko.

Si pentru ca totul sa fie cat mai greu posibil, in finala Niculescu si Hsieh vor juca impotriva cuplului favorit nr. 2, alcatuit din veterana elvetianca Martina Hingis si, ce sa vezi, inca o taiwaneza, Yung-Jan Chan.