Suspendare drastica pentru Cristiano Ronaldo, dupa ce l-a impins pe arbitru in Supercupa Spaniei

Cristiano Ronaldo a fost suspendat pentru 5 partide si a fost amendat cu 3005 euro in urma incidentului din finalul mansei tur a Supercupei Spaniei, castigata de Real Madrid cu 3-1, pe terenul Barcelonei.

Intrat pe teren in partea secunda, Cristiano Ronaldo a marcat pentru 2-1 in minutul 80 si a primit cartonas galben pentru modul in care a sarbatorit golul. Doua minute mai tarziu, arbitrul i-a acordat atacantului portughez si cel de-al doilea galben si l-a eliminat pentru simulare, la o faza in care Cristiano Ronaldo a cazut in careul advers dupa un duel cu Samuel Umtiti.

Decizia luata de Ricardo De Burgos Bengoetxea l-a surprins pe portughez, care s-a repezit apoi asupra arbitrului spaniol si l-a impins, incident menţionat si in raportul de joc

Astfel Ronaldo va rata returul programat pe Santiago Bernabeu, dar si primele 4 etape din La Liga, in care Real Madrid le va intalni pe Deportivo La Coruna, Valencia, Levante si Real Sociedad.

Real Madrid poate face apel la decizie in termen de 10 zile. Daca suspendarea va ramane neschimbata, starul portughez va reveni pe teren, in campionat, abia pe 20 septembrie, intr-o partida cu Betis Sevilla.

Suspendarea nu se aplica si in competiţiile europene, astfel ca Ronaldo va putea imbraca tricoul Realului in prima etapa a fazei grupelor din Champions League, pe 12 sau 13 septembrie.