Ciclism | Un austriac a castigat Turul Tinutului Secuiesc 2017

Rutierul austriac Patrick Bosman (Hrinkow) a castigat, sambata, editia a 11-a a Turului Ciclist al tinutului Secuiesc (cea mai veche competitie internationala din Romania), incheiata la Miercurea Ciuc.

Locul secund a fost ocupat de colegul sau de la Hrinkow, germanul Christian Mager (+7 secunde), iar podiumul a fost completat de moldoveanul Nicolae Tanovitchii (Tusnad Drag Cycling Team), la 13 secunde de castigator. Cel mai bine clasat rutier roman a fost stelistul Daniel Crista (locul 7), la 44 secunde de invingator. Tanovitchii a ocupat locul secund si in clasamentul pe puncte al competitiei.

„Pentru echipa noastra este o victorie importanta, este prima a sezonului. Nivelul a fost bun, au fost alti cativa ciclisti cu care a trebuit sa ne luptam din greu. Eu sunt pentru prima data in Romania si nu ma asteptam la peisaje asa de frumoase pe traseu. Cursa a avut o organizare profesionista, ne-am simtit ok si vrem sa revenim sa castigam si in 2018”, a declarat entuziasmat austriacul Patrick Bosman.

Ultima etapa a avut 125,4 km si s-a desfasurat pe traseul Miercurea Ciuc — Racu — Frumoasa — Miercurea Ciuc — Sancraieni — Bancu — Leliceni — Miercurea Ciuc, incheindu-se cu 11 tururi pe strazile din municipiul Miercurea Ciuc.

Victoria in ultima etapa a revenit austriacului Markus Kopfauf (WSA Greenlife), in 3 h 04 min 06 sec, urmat in clasament de sarbul Stevan Klisuric, la 21 de secunde, si de ungurul Csaba Palyi (DKSI), tot la 21 de secunde.

„Nu sunt tocmai multumit, vroiam sa castig o etapa. Nivelul a fost destul de ridicat. Am vrut sa evadez in doua randuri la ultima proba, dar nu am fost lasat din pacate de baietii de la Tusnad Cycling. Per ansamblu, sunt insa satisfacut de munca in echipa alaturi de colegii de la Steaua, ne-am ajutat intre noi si cred ca de la concurs la concurs vom fi din ce in ce mai uniti”, a punctat Daniel Crista, cel mai bun roman din concurs.

Tricourile distinctive din Cycling Tour of Szeklerland:

Castigatorul Turului (tricoul ING Service): austriacul Patrick Bosman (Hrinkow)

Cel mai bun sprinter (tricoul rosu-negru Szeklerland): germanul Christian Mager (Hrinkow)

Cel mai bun catarator (tricoul argintiu Csíkszereda): moldoveanul Maxim Rusnac (nationala Moldovei)

Cel mai bun tanar rutier U23 (tricoul albastru Tusnad): austriacul Moran Vermeulen (ARBO)

Cel mai bun roman (tricoul galben Ciuc Radler): Daniel Crista (Steaua)

Cel mai bun maghiar (tricoul verde): Attila Valter (Cube Csomor)

Cea mai buna echipa (tricoul alb Amigo&Intercost Catline): Hrinkow Advarics Cycling (Austria).

Copiii presedintelui federatiei, campioni nationali

Pentru Eduard Carol Novak, singurul campion paralimpic al Romaniei, weekend-ul acesta a insemnat un motiv dublu de mandrie. La 41 ani, presedintele FR Ciclism a terminat competitia dupa ce s-a duelat roata la roata cu sportivi de top de doua ori mai tineri, iar ambii lui baieti (Edvard si Edmond) au iesit campioni nationali la Miercurea Ciuc in proba de fond la categoria 13-14 ani, respectiv 11-12 ani. „Personal mi-am atins obiectivul. Rezultatele baietilor au reprezentat insa o bucurie in plus. Sa fii parinte si copiii tai sa te urmeze la acest nivel, este o mare satisfactie. Nu ii voi forta sa faca performanta, m-as bucura doar sa petreaca cativa ani in acest sport greu si frumos totodata. Ciclismul te invata disciplina, sa iti respecti colegii, te face om!”, a concluzionat campionul paralimpic, care a inaugurat anul acesta Novak Cycling Academy, prima Academie de Ciclism din Europa de Est.