Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala ale Rogers Cup!

UPDATE / Sportiva noastra a castigat si setul secund fara sa piarda vreun game si s-a calificat in sferturile de finala ale turneului Rogers Cup, dupa 6-1, 6-0 cu Barbora Strycova, in 59 de minute de joc. In runda urmatoare, Halep o va intalni pe Caroline Garcia.

UPDATE / Simona Halep castiga primul set cu scorul de 6-1, dupa o jumatate de ora de joc in care si-a dominat adversara.

Simona Halep s-a calificat in optimile de finala ale turneului de la Toronto, dupa ce a invins-o pe Magdalena Rybarikova in primul meci disputat de catre romanca la aceasta editie a Rogers Cup.

Constanteanca a trecut de sportiva slovaca in doua seturi, cu scorul de 6-3, 6-4 dupa o ora si 39 de minute de joc si si-a asigurat un cec in valoare de 28.000 de dolari si 105 puncte WTA.

In optimi, Halep se va duela cu Barbora Strycova joi seara, nu mai devreme de ora 22:00, pe Terenul Cetral.

Sportiva ceha a ajuns in cadrul acestei faze competitionale dupa ce a invins-o pe Daria Gavrilova cu scorul de 4-6, 7-6, 6-3, dupa aproape trei ore de joc.