Jose Mourinho, nemultumit de arbitrajul din Supercupa Europei: „Rezultatul de la pauza trebuia sa fie 0-0”

Manchester United a pierdut Supercupa Europei in favoarea campioanei Spaniei, Real Madrid, iar tehnicianul englezilor s-a declarat nemultumit de prestatia arbitrului.

Jose Mourinho a marturisit ca trebuia sa fie 0-0 la pauza, golul madrilenilor fiind marcat din pozitie neregulamentara.

”Real Madrid a avut cea mai buna perioada de joc intre minutele 20 si 40, atunci cand a venit si golul lui Casemiro. Au marcat cand meritau mai mult, cand s-au miscat cel mai bine la mijlocul terenului. Golul este consecinta perioadei mai bune a lui Real Madrid, insa a fost inscris din ofsaid. Daca am fi avut sistemul VAR (tehnologia pentru linia portii), golul ar fi fost anulat si rezultatul de la pauza ar fi fost 0-0”, a declarat Mourinho, potrivit Digi Sport.

Tehnicianul s-a declarat multumit de prestatia elevilor din subordine si nu este suparat ca a pierdut trofeul, considerand ca a fost o experienta utila pentru echipa.

”Sunt destul de multumit de unele lucruri dupa acest meci. In Premier League, nu avem echipe cu jucatorii precum cei de la Real Madrid. Sunt unici. Desi avem echipe de top, sunt formatii diferite, cu calitati diferite. Nu exista dubluri ale jucatorilor pe care Real Madrid ii are la mijlocul terenului. Nu exista o copie a lui Modric sau a lui Kroos, nici copii ale lui Isco sau Casemiro.

Real stie sa controleze foarte bine jocul, insa in repriza secunda am facut un joc pe care nu au putut sa-l domine. Sunt foarte multumit de reactia noastra. Ne-am luptat pana in ultima secunda. Am spus mereu ca Liga Campionilor este total diferita de Europa League. Exista o diferenta de potential, insa cred ca putem pleca de aici cu sentimente bune, in vederea startului din Premier League. Consider ca Supercupa Europei a reprezentat o experienta buna pentru echipa mea”, a mai spus Jose Mourinho.