Arsenal este noua „supercampioana” a Angliei! VIDEO

Arsenal a castigat Supercupa Angliei la fotbal (Community Shield), care in mod traditional deschide sezonul, invingand-o pe Chelsea dupa executarea loviturilor de departajare cu 4-1 (1-1 la finalul timpului regulamentar de joc), duminica pe stadionul Wembley, in fata a 83.325 de spectatori.

Moses a deschis scorul pentru campioana en titre Chelsea imediat dupa pauza (47). Kolasinac a egalat cu capul in finalul meciului dupa o lovitura libera executata de Xhaka (81).

Meciul a fost fara prelungiri, cele doua echipe trecand direct la executarea loviturilor de departajare. Portarul Courtois si Morata au ratat loviturile lor pentru Chelsea, in timp ce Walcott, Monreal, Oxlade-Chamberlain si Giroud au reusit executiile lor pentru ”tunari”.

Arsenal va incepe noul sezon in Premier League vinerea viitoare, cu meciul de pe teren propriu cu Leicester.