Stefania Priceputu si Alexandra Anghel, bronz mondial la lupte!

Doua tinere luptatoare din Banie, Stefania Priceputu, cu dubla legitimare LPS „Petrache Triscu”-CSM Craiova si Alexandra Anghel-Universitatea Craiova, medaliate anul acesta cu aur, respectiv bronz la Europene, au urcat si pe a treia treapta a podiumului Mondialelor care se desfasoara in aceste zile de august la Tampere, in Finlanda.

Stefania, categoria 44 kilograme, antrenata la club de Valentin Babosca, a invins-o in meciul decisiv pe bulgaroaica Fatme Ibraimova Mandeva cu 8-6, dupa ce pierduse semifinala cu viitoarea campioana Manami Uemo din Japonia, 2-12. In meciurile anterioare trecuse de kazaha Nessibeli Yestaeva cu 2-0 si de rusoaica Anzelika Fedorova, cu 8-0, in sferturi.

Alexandra, pregatita la lot de Aurel Cimpoeru, s-a impus in partida pentru bronz, 7-2, in fata niponei Naruha Matsuyuki. Ca si colega ei, pierduse semifinala cu o luptatoare ce avea sa devina campioana a lumii, rusoaica Hanum Velieva, 0-6. Anterior, le invinsese pe mongoleza Davaanasau Enhamer, scor 4-0 si pe americanca Alexandria Glaude, 8-0, in sferturi.

Norvegianca Grace Jacob Bullen, antrenata de ani buni de satmareanul Gheorghe Costin, a urcat pe a treia treapta a podiumului categoriei 59 kilograme, in urma victoriei cu 9-3 impotriva chinezoaicei Jing Jiang.