Pastila lui Cosmin: Amical buclucas

Pe 13 noiembrie 1945 Arsenal Londra a jucat un amical, pe White Hart Lane, cu Dinamo Moscova (echipa aflata intr-un scurt turneu in Anglia).

Anterior acestui meci Dinamo remizase, 3-3, cu Chelsea in fata a 100.000 de spectatori prezenti pe stadion si inca vreo 20.000 lasati pe dinafara (dar care aveau bilet de acces).
Multe legende circula in jurul acestui meci…in primul rand, jucatorii ambelor formatii au dorit suspendarea jocului datorita conditiilor meteo nefavorabile (ceata densa), dar arbitrul (Nikolay Latyshev….din Rusia) a ramas ferm in decizia sa.
Folclorul spune mai spune si ca cei de la Dinamo ar fi efectuat o serie de schimbari fara ca jucatorii care trebuiau sa fie inlocuiti sa paraseasca gazonul, ajungand astfel la un total de 15 fotbalisti care jucau concomitent.
De cealata parte, Arsenal a avut un jucator eliminat in prima repriza dar care a reintrat in joc dupa cateva minute. Punctul culminant a fost atins in momentul in care portarul lui Arsenal s-ar fi accidentat dupa un plonjon in butul lateral, pe care nu l-a observat.
Cert este ca amicalul s-a terminat cu victoria lui Dinamo, care la cateva zile distanta a invins si pe Cardiff cu 10-1, pentruca in ultimul meci al turneului sa remizeze, 2-2, la Glasgow Rangers (s-au strans si acolo vreo 92.000 de spectator).