Barcelona a castigat super turneul amical International Champions Cup 2017, dupa ce a invins-o si marea rivala, Real Madrid! VIDEO

Barcelona a castigat cu 3-2 derby-ul disputat cu Real Madrid pe ”Hard Rock Stadium”, din Miami, in cadrul International Champions Cup, la fel cum o facuse si in ultimul meci din campionat, turneu pe care catalanii l-au si castigat, dupa trei victorii din tot atatea posibile.

Barcelona a inceput meciul in forta, iar Messi (‘3) si Rakitici (‘7) au punctat inca din primele 10 minute si le-au oferit catalanilor un avantaj confortabil pe tabela.

Campioana Europei a revenit insa prin golurile inscrise de Kovacici (’14) si Asensio (’36) pana la pauza pentru ca cele doua formatii sa intre la egalitate la cabine.

Golul victoriei pentru Barcelona a fost inscris de Pique la cinci minute de la reluare, dupa o centrare excelenta expediata de Neymar din lovitura libera.

Barcelona si Real urmeaza sa se intalneasca in partidele din Supercupa Spaniei, pe 13 si 16 august.

Real Madrid: Navas – Carvajal, Varane, Ramos, Marcelo – Modrici, Casemiro, Kovacici – Bale, Benzema, Asensio

Barcelona: Cillessen – Vidal, Pique, Umtiti, Alba – Rakitici, Busquets, Iniesta – Messi, Suarez, Neymar