Pastila lui Cosmin: 3 portari, 3 goluri

In imagine, eroul acelei dupa-amieze Alvin Martin

In sezonul 1985-1986 West Ham United se hranea cu iluzia unui prim titlu, in echipa jucand fotbalisti ca Alvin Martin, Alan Devonshire, Frank McAvennie, Tony Cottee.

La finalul sezonul vor termina insa pe locul 3 (in spatele celor doua echipe din Liverpool, FC si Everton). Insa meciul din 21 aprilie 1986 ramane in istoria fotbalului englez.

In ziua aceea West Ham a intalnit, pe Upton Park, cotofenele din Newcastle (in fata unei asistente de 24.735 spectatori). In afara scorului inregistrat la final, 8-1 pentru „Ciocanari”, raman cele 3 goluri inscrise de capitanul Alvin Martin…tuturor celor 3 portari intrati, pe parcursul meciului, in poarta lui Newcastle.

Prima reusita a venit in minutul 3, Martin Thomas fiind invins de un voleu expediat din apropierea portii. La pauza Thomas,accidentat la umar, a trebui sa fie inlocuit de  catre mijlocasul Chris Hedworth (Newcastle s-au prezentat cu un singur portar intrucat rezerva era accidentata). In minutul 64 scorul ajunge la 5-0, iar Martin inscrie printr-o lovitura de cap in poarta lui Hedworth. Hattrick-ul lui Martin a fost desavarsit in minutul 84, dintr-un penalty transformat in urma unui hent facut de cunoscutul Glen Roeder. In poarta se afla… mijlocasul Peter Beardsley (inlocuitorul lui Hedworth, intrucat acesta si-a rupt clavicula in minutul 75).