FINAL / Dinamo Bucuresti – Athletic Bilbao 1-1! Rivaldinho, eroul „cainilor” la revenirea lui Dinamo in Europa!

Dinamo a remizat cu Athletic Bilbao, scor 1-1, in meciul tur al dublei manse din turul III preliminar al Europa League. Rivaldinho a marcat pentru „caini” si a readus-o in joc pe Dinamo, restabilind egalitatea pe tabela de marcaj in minutul 54. Returul se va disputa peste o saptamana.

Dinamo Bucuresti intalneste, in această seara, de la ora 20:30, echipa spaniola Athletic Bilbao, finalista editiei 2011-2012. Meciul de pe Arena Nationala va fi transmis de TVR1 si in format LIVE TEXT pe www.SPTFM.ro.

Dinamo se intoarce on Europa dupa o pauza de cinci ani. Ultima prezenta internationala a echipei din „Stefan cel Mare” a fost in sezonul 2012-2013, atunci cand a fost eliminata de Metalist Harkov, in play-off-ul Europa League.

De această data, dinamovistii joaca in turul trei preliminar al competitiei si au un adversar extrem de dificil. Bascii de la Athletic Bilbao, care revin pe Arena Nationala, dupa finala din 2012, pierduta in fata lui Atletico Madrid, scor 0-3.

Dinamo: Penedo – Romero, Nedelcearu, Katsikas, St. Filip – Hanca, Busuladzici, Nascimento –  Mahlangu, Nemec, Salomao
Rezerve: Brănescu, Rivaldinho, Albin, Anton, Costache, Marici, Bumba
Antrenor: Cosmin Contra

Athletic Bilbao: Iago Herrerin – De Marcos, Laporte, Etxeita, Balenziaga – Benat, Vesga- Susaeta, Raul Garcia, Munian – Aduriz
Rezerve: Arrizabalaga,Boveda, San Jose, Lekuke, Mikel Rico, Merino, Aketxe
Antrenor: Jose Angel Ziganda

Arbitru: Tore Hansen (Norvegia)
Asistent 1: Jon-Michael Knutsen (Norvegia)
Asistent 2: Øystein Ytterland (Norvegia)