Ionita II, dupa infrangerea Astrei cu Voluntari: ”Nici n-a fost atent la faza, doar a auzit. N-au cum sa inteleaga, fiindca n-au jucat fotbal!”

Astra a pierdut primul meci oficial din acest sezon, 1-3, la Ploiesti, cu FC Voluntari, in ultima partida din etapa a 2-a din Liga 1. Jucatorii antrenati de Iordanescu jr. au pus infrangerea pe seama centralului Iulian Calin, care le-a acordat ilfovenilor un penalty la scorul de 1-1. Alex Ionita II a criticat dur decizia arbitrului.

Nu mi-a placut sa vorbesc despre arbitraj, dar la o faza de acest gen se decide un meci. Bejan a tinut mana lipita de corp si s-a dat penalty.

Eu stiu ca se acorda penalty atunci cand se departeaza mana de corp si iti maresti aria, dar domnii arbitri nu au cum sa inteleaga pentru ca n-au jucat niciodata fotbal. Ne-au dat 2-1 din penalty. Nici n-au ajuns la poarta in repriza secunda.

O asemenea faza decide un meci. S-a rupt totul acolo pentru ca am incercat sa facem presing si am ramas descoperiti in aparare. Toti i-am zis ca a tinut mana la piept si nu a avut nicio intentie. Arbitrul nu zicea nimic, doar ca a fost penalty.

Nici nu stiu daca a fost atent la faza, cred ca doar a auzit. Ne-am dori ca arbitrii sa fie mai atenti pentru ca dupa o astfel de decizie se decide un meci” a declarat Ionita.

Sunt multe meciuri intr-o perioada scurta si s-a acumulat si o oboseala de pe drum. Sper sa-mi revin cat mai repede. Din pacate am intrat in repriza secunda si n-am reusit sa fac diferenta si sa aduc un plus”, a mai declarat Ionita.