FCSB are maximum de puncte dupa doua etape, dar Dica este nemultumit: „Trebuia sa inscriem multe goluri”

FCSB a invins, vineri, in deplasare, cu scorul de 1-0, formatia ACS Poli Timisoara, in etapa a doua a Ligii 1, unicul gol fiind marcat de Gnohere. Echipa pregatita de Nicolae Dica a acumulat maximum de puncte in primele doua runde si ocupa primul loc in clasament.

A fost un meci greu, dar important e ca am castigat. Nu am facut o partida stralucita, asta e clar. Am inceput bine jocul, dar am avut probleme la fazele fixe. Ma nemultumeste si faptul ca nu am marcat mai multe goluri. Suntem Steaua si trebuie sa ne gandim doar la victorii concludente. Mai ales ca am evoluat in superioritate, trebuia sa inscriem mai mult. Dar suntem deocamdata doar la inceput, sunt convins ca vom regla micile probleme„, a spus Dica, la Digi Sport.

Tehnicianul a fost inspirat, introducandu-l pe francezul Gnohere, in locul lui Alibec, dupa doar cateva minute scurse din a doua repriza.

Am vorbit cu Bizonul la pauza, i-am zis sa fie pregatit pentru ca il bag. L-am introdus dupa 10-12 minute si ati vazut ca nu a dezamagit. Cu totii stim calitatile lui „Bizo”, ma bucur pentru el ca a inscris„.

Desi unii se asteptau ca Dica sa protejeze mai multi titulari in vederea partidei din mansa tur a turului trei preliminar din UCL, cu Plzen, „Dicanio” a aliniat un prim „11” apropiat de cel dorit.

Suntem pregatiti sa jucam din trei in trei zile. E adevarat, sunt cativa jucatori care nu vor putea sa evolueze in acest ritm. Dar ii vom odihni cand e cazul, acum e doar inceputul sezonului”, a mai spus Dica, pentru ca apoi sa prefateze disputa de saptamana viitoare, cu formatia ceha: „Ne asteapta o partida grea, am vazut cateva meciuri ale lor. Noi suntem insa optimisti, mai ales ca avem si moralul ridicat dupa aceste doua victorii. Sunt convins ca si fanii ne vor ajuta marti, am inteles ca va fi stadionul plin„, mai spus tehnicianul FCSB-ului.