Alexandra Dulgheru a obtinut calificarea in sferturile de finala la Bucharet Open 2017, dupa un meci maraton incheiat aproape de miezul noptii! Programul de vineri

Alexandra Dulgheru (294 WTA) face un adevarat tur de forta pe zgura de la Arenele BNR. Joi seara, sportiva noastra a castigat dupa doua ore si jumatate optimea de finala cu rusoaica, favorita 9 la Bucuresti, Ekaterina Alexandrova, scor 6-4, 4-6, 6-2, intr-o partida care s-a incheiat aproape de miezul noptii.

Pana acum, „Piti” a disputat 14 seturi la aceasta editie de BRD Bucharest Open, incepand cu calificarile, trecand printr-un meci de dublu si culminand cu partidele de pe tabloul principal de simplu, care au readus-o pe un Final 8 la un turneu WTA, dupa un an si sase luni (ultimul sfert jucat de Alexandra a fost cel de la Auckland, 2016, cedat in fata danezei Caroline Wozniacki). Pentru aceasta victorie, Dulgheru si-a adjudecat 5.900 de dolari si 60 de puncte WTA.

Pentru Dulgheru urmeaza partida din sferturi cu Julia Goerges (cap de serie 3 la Bucuresti, 45 WTA), vineri, care va inchide programul pe terenul principal, tot in nocturna, de la ora 20:30.

Partidele de vineri vor incepe la ora 14:00, cu „sfertul” favoritei 2, Carla Suarez Navarro (Spania) cu Tatjana Maria (Germania). Apoi, Irina Begu (cap de serie 7) o va infrunta pe frantuzoaica Pauline Parmentier (107 WTA). Urmeaza meciul Anei Bogdan (108 WTA) cu favorita doi a turnenului – Anastasia Sevastova (Letonia) si, in final, de la ora 20:30, meciul Alexandrei Dulgheru cu Julia Goerges. Programul zilei are promat si doua meciuri din sferturile de finala de la dublu: K. Piter / M. Zanevska – J. Cristian / C. Dinu, de la 14:00 si C. Pella / N. Podoroska – E. Mertens / D. Schuurs, nu mai devreme de 17:30.

Etichetat cu: , , , ,
Postat în ALTE SPORTURI, Tenis

Comenteeeezi?!!

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj562527
2FCSB522532
3CS U Craiova502515
4Astra Giurgiu41259
5Dinamo Bucuresti392510
6CSM Poli Iasi39255
7FC Viitorul382412
8FC Botosani36242
9FC Voluntari2825-9
10ACS Poli Timisoara2625-15
11Concordia Chiajna2525-3
12OSK Sf Gheorghe1925-27
13Gaz Metan Medias1625-25
14Juventus Bucuresti1125-33