Elena-Gabriela Ruse s-a calificat in turul al doilea la Bucharest Open, iar Irina-Maria Bara a acces in sferturi, la dublu

Elena-Gabriela Ruse a disputat marti, meciul din primul tur al turneului de la Bucuresti, impotriva bulgaroaicei Isabella Sinikova.

Romanca si-a invins adversara in doua seturi, cu scorul de 6-2, 6-1, dupa 57 de minute de joc, si s-a calificat in turul al doilea al competitiei din Capitala, unde va da peste Carla Suarez Navarro. Sportiva din Spania a trecut de nemtoaica Annika Beck cu scorul de 6-0, 6-1, in runda inaugurala.

La dublu, Irina-Maria Bara s-a calificat alaturi de croata Tereza Mrdeza in sferturile de finala, dupa ce au invins perechea Oksana Kalasnikova/Renata Voracova (Georgia/Cehia), cu scorul de 6-3, 6-7 (4), 10-6, dupa o ora si 42 de minute de joc.

In runda urmatoare, perechea romano-croata va juca contra cuplului argentinian Catalina Pella/Nadia Podorska, care a trecut de cuplul Jovana Jaksici/Sofia Sapatava (Serbia/Georgia), cu scorul de 7-5, 2-6, 10-7.