Vesnina si Makarova, cuvinte de lauda la adresa Monicai Niculescu si a partenerei sale: „S-au luptat pana la final”

Desi au pierdut finala probei de dublu de la Wimbledon, Monica Niculescu si Hao-Ching Chan au fost laudate de catre adversarele lor, care au considerat ca perechea romano-taiwaneza a luptat pentru fiecare minge, chiar daca nu au castigat nici macar un set.

Rusoaicele au invins in doua seturi identice, scor 6-0, 6-0, dupa doar 54 de minute de joc.

„Scorul nu arata bine, dar Monica si Hao-Ching s-au luptat pana la final. Au incercat sa schimbe soarta meciului. stiam ca daca le vom da cea mai mic sansa se poate schimba situatia. Au castigat cinci meciuri la Wimbledon, asa ca sunt bune. Sunt in forma buna. stiam ca vor fi putin mai emotionate decat noi. Noi avem experienta, am mai jucat finale. Am profitat de acest avantaj. Am fost increzatoare si agresive.

Asteptam acest trofeu impreuna cu Katya (Makarova). Cand am pierdut la French Open, nu am jucat bine deloc. Stateam in vestiar si i-am spus Katyei: «Trebuie sa castigam Wimbledonul». Am avut acea finala stransa in urma cu doi ani, pe care am pierdut-o cu 5-7 in setul trei. Ne gandeam ca avem ceva de terminat aici. Stateam si asteptam. Stiam ca meciul masculin va fi cinci seturi. Martina Navratilova ne-a spus: «Stiti ca voi trebuie sa terminati de jucat pana la ora 23.00?». Iar eu ma gandeam: «Nu se poate, trebuie sa termine ei mai devreme». Dupa primul set, m-am uitat la ceas. «Ok, suntem in grafic»”, a declarat Elena Vesnina, potrivit Dolce Sport.

Ekaterina Makarova considera ca scorul a fost unul mult prea dur pentru Monica Niculescu si partenera sa: „Cand s-a terminat meciul, i-am spus Elenei: «Este 6-0, 6-0, dar nu pare asa». A fost un meci strans, in special in setul doi. Adversarele noastre au avut sanse. Dar noi ne-am zis: «Nu le vom da nimic»”, a spus si Makarova.