Simona Halep face un meci senzational, dar rateaza sansa de a deveni noul lider mondial

UPDATE / Simona Halep a pierdut setul decisiv cu 6-4 si a ratat sansa de a deveni lider in clasamentul WTA. Asadar, Johanna Konta va juca in semifinale cu Venus Williams, dupa ce a trecut de sportiva noastra cu scorul de 7-6, 6-7, 4-6, in doua ore si 40 de minute de joc.

UPDATE / Setul al doilea a fost mult mai echilibrat si s-a decis in tie-break, precum precedentul. De aceasta data, Simona Halep a pierdut in tie-break, astfel ca Johanna Konta a egalat la seturi, avand 7-6 (7-5) in cel secund. Urmeaza setul decisiv!

UPDATE / Simona Halep a inceput excelent aceasta partida, conducand cu 3-0, dar meciul a ajuns in tie-break. In cele din urma, romanca a reusit sa castige primul set cu scorul de 7-6 (7-2).

UPDATE / A inceput meciul dintre Halep si Konta! Castigatoarea o va intalni in semifinale pe Venus Williams, care a trecut de Jelena Ostapenko in doua seturi, cu scorul de 6-3, 7-5.

UPDATE / Partida dintre Simona Halep si Johanna Konta e programata in jurul orei 17:30, pe Arena Centrala a complexului de la Wimbledon.

Meciul trebuia sa se joace initial in jurul orei 16:30, dupa terminarea „sfertului” dintre Venus Williams si Jelena Ostapenko.

Simona Halep se afla in fata unui nou test de maturitate. Ajunsa in faza sferturilor de finala de la Wimbledon, romanca de 25 de ani se va duela cu Johanna Konta (numarul 7 WTA), iar miza este una uriasa pentru sportiva noastra.

In afara de o calificare in semifinalele de la All England Club, Halep si-ar asigura in cazul unui succes si locul 1 WTA, ocupat in clasamentul LIVE in acest moment de Karolina Pliskova. Este acceasi situatie cu cea din finala editiei din acest an de la Roland Garros, cand Simona avea sa cedeze in fata Jelenei Ostapenko.

Konta este prima jucatoare din Marea Britanie care atinge faza sferturilor la Wimbledon dupa nu mai putin de 33 de ani. Ea va fi incurajata de 15.000 de englezi, atat cat este capacitatea Arenei Centrale.

Simona Halep si Johanna Konta se vor intalni pentru prima oara dupa scandalul de la Fed Cup. Ilie Nastase a fost dat afara de pe terenul de la Mamaia, in partida disputata de Sorana Cirstea impotriva sportivei din Marea Britanie, dupa ce „Nasty” a jignit-o pe aceasta, dar si pe Anne Keothavong.

Va fi a cincea partida dintre cele doua, scorul fiind in acest egal 2-2. Cele doua dispute castigate de „Simo” au venit in Fed Cup, in 2014 (6-1, 6-4) si in 2017 (6-1, 6-3). De partea cealalta, Johanna a castigat la Wuhan (2015, 6-3, 3-6, 7-5) si la Miami (2017, 3-6, 7-6, 6-2).