Rafael Nadal, eliminat de la Wimbledon de Gilles Muller, dupa un meci thriller de aproape 5 ore!

Rafael Nadal, favoritul numarul 4 al turneului de la Wimbledon, a fost eliminat in optimi de luxemburghezul Gilles Muller, 34 de ani, favorit numarul 16, cu scorul de 3-6, 4-6, 6-3, 6-4, 13-15, intr-un meci maraton care a durat 4 ore si 51 de minute in care spaniolul n-a condus nici macar o data pe tabela! Setul decisiv a durat doua ore si 15 minute!

A fost cel mai lung set decisiv jucat de Nadal in cariera. Urmatorul a fost cel din 2008, din finala aceluiasi turneu, impotriva lui Roger Federer.

Muller l-a mai invins o singura data pe Nadal, tot la Wimbledon, in 2005, cu 6-4, 4-6, 6-3, 6-4. Marin Cilici, 28 de ani, locul 6 ATP, este adversarul lui Muller din faza urmatoare.

In schimb, Roger Federer s-a calificat in sferturile de finala, dupa ce s-a impus in fata bulgarului Grigor Dimitrov, scor 6-4, 6-2, 6-4, dupa o ora si 41 de minute.