Simona Halep, calificare en-fanfare in optimile de finala ale turneului de la Wimbledon! Se va duela pentru un loc semifinale cu britanica Johanna Konta

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala de la Wimbledon dupa ce a invins-o categoric pe bielorusa Viktoria Azarenka.

Constanteanca a facut inca o data un meci mare si a trecut de Azarenka cu 7-6 (3), 6-2.

In sferturile de finala, Simona o va intalni pe britanica Johanna Konta, ocupanta locului 7 in clasamentul WTA.

Partida va avea loc marti.

UPDATE / Simona castiga primul set la tie-break, dupa ce s-a impus la 3!

UPDATE, ora 16:24 / Partida dintre Azarenka si Halep a inceput!

UPDATE / Garbine Muguruza este a patra jucatoare calificata in sferturile de finala, dupa 4-6, 6-4, 6-4 cu germanca Angelique Kerber, numarul 1 WTA.

UPDATE / Slovaca Magdalena Rybarikova este in sferturi, dupa 6-4, 2-6, 6-3 cu croata Petra Martic.

UPDATE / A doua sfertfinalista este letona Jelena Ostapenko. Campioana de la Roland Garros a invins-o in doua seturi pe ucraineanca Elina Svitolina (6-3, 7-6/8).

UPDATE / Prima jucatoare calificata in sferturile de finala la Wimbledon este rusoaica Svetlana Kuznetova, care a trecut in doua seturi de poloneza Agnieszka Radwanska (6-2, 6-4).

___________________________________

Simona Halep va disputa luni, meciul din optimile de finala ale turneului de la Wimbledon, impotriva sportivei Victoria Azarenka, partida care se va desfasura dupa ora 15:30.

Numarul 2 mondial s-a calificat in optimi dupa ce a invins-o pe chinezoaica Shuai Peng, scor 6-4, 7-6 (9-7),  iar Azarenka a trecut de  Heather Watson, cu scorul de 3-6, 6-1, 6-4.

Romanca o va intalni pentru a patra oara pe sportiva din Belarus, care conduce cu 2-1 in intalnirile directe, ultima victorie apartinandu-i Simonei. Halep a invins-o pe Azarenka in sferturile de finala ale turneului de la US Open, cu scorul de 6-3, 4-6, 6-4.

„Este unul dintre cele mai bune meciuri ale mele. Imi amintesc ca am alergat foarte bine, am lovit mingea foarte puternic, iar ea a facut acelasi lucru. Nivelul a fost foarte ridicat. De asemenea, am fost puternica din punct de vedere mental”, a rememorat Halep, potrivit Digi Sport.

Constanteanca stie ce are de facut pentru a trece de Azarenka inca o data. Daca o invinge, Halep isi va egala performanta din sezonul precedent, calificarea in sferturile de finala.

„Cu ea trebuie sa consider fiecare minge foarte importanta. Cand joc impotriva ei, fiecare minge conteaza. Trebuie sa fiu pregatita, sa fiu intr-o buna forma fizica, sa fiu la 100%, sa intru pe teren si sa am incredere in sansa mea”, a mai spus Simona.