Florin Mergea a ratat calificarea in sferturile probei de dublu masculin la Wimbledon. Victorie pentru Monica Niculescu, care va evolua in „sferturi”!

Victorie pentru Monica Niculescu si Hao-Ching Chan (Taiwan), cu 6-7, 6-3, 6-4! In sferturile de finala, perechea romano-taiwaneza, cap de serie nr 9, va juca impotriva perechii Catherine Cartan Bellis (SUA)/Marketa Vondrousova (Cehia).

Pentru Niculescu este cel mai bun rezultat la dublu in turneul de la Wimbledon, egaland cea mai buna performanta a sa la un turneu de Mare Slem, dupa sferturile de la Roland Garros (2010) si Australian Open (2012).

Perechea Niculescu/Chan și-a asigurat un cec de 50.000 de lire sterline și 430 de puncte WTA.

UPDATE / Setul secund apartine perechii  Monica Niculescu/Hao-Ching Chan, cu 6-3

UPDATE / Primul set a fost adjudecat in tie-break de perechea Beatriz Haddad Maia/Ana Konjuh, cu 7-2

UPDATE, ora 17:45 / Partida dintre Niculescu/Chan si Haddad Maia/Konjuh a inceput

UPDATE / Din pacate, Florin Mergea si Aisam-Ul-Haq Qureshi au pierdut partida, dupa ce au cedat si setul decisiv, cu 6-2

UPDATE / Kubot si Melo au restabilit egalitate, dupa ce si-au adjudecata urmatoarele doua seturi, cu 6-1, 6-4.

UPDATE / Mergea si Qureshi au castigat primele doua seturi, cu  7-6, 6-4, si se afla la unul singur de sferturile de finala ale turneului de la Wimbledon.
_____________________________

Monica Niculescu si Florin Mergea vor juca luni, in cadrul optimilor de finala ale probei de dublu de la Wimbledon.

Romanca, alaturi de Hao-Ching Chan (Taiwan), va juca dupa ora 16:30, impotriva cuplului format din Beatriz Haddad Maia (Brazilia) si Ana Konjuh (Croatia). Niculescu si Chan s-au calificat in optimi, dupa ce au trecut de perechea Ipek Soylu/Varatchaya Wongteanchai cu scorul de 6-3, 6-3.

Mergea si pakistanezul Aisam-Ul-Haq Qureshi vor juca dupa ora 13:30, impotriva cuplului Lukasz Kubot/ Marcelo Melo (Polonia/ Brazilia), dupa ce au trecut in turul II de cuplul austriac Julian Knowle/Philipp Oswald cu scorul de 5-7, 7-5, 6-3, 7-6 (7/5).