Trei probe, trei calificari pentru romancele de la Wimbledon! Halep, Niculescu si Olaru au trecut in runda urmatoare

UPDATE /  Perechea romano-franceza a castigat setul decisiv cu scorul de 6-2 si s-a calificat in turul al doilea al probei de dublu mixt din cadrul turneului de la Wimbledon. Asadar, trei romance s-au calificat astazi, in runda urmatoare a probei la care participa. Halep si Niculescu s-au calificat in optimi la simplu, respectiv la dublu, in timp ce Raluca Olaru va juca in urmatoarea faza competitionala la dublu mixt.

UPDATE / Raluca Olaru si francezul Fabrice Martin au egalat la seturi in partida impotriva cuplului Leander Paes/Yifan Xu! Adversarii romancei au castigat primul set in tie break, apoi Olaru si Martin au dominat, astfel ca, scorul este 5-7, 6-3 si urmeaza setul decisiv.

UPDATE / Romanca a invins-o greu pe adversara sa, ajungand pana in tie break, unde a reusit sa castige cu 9-7. Astfel, Simona Halep s-a calificat in optimile de finala ale turneului de la Wimbledon, dupa ce a castigat in doua seturi, scor 6-4, 7-6, meciul impotriva chinezoaicei Shuai Peng.

UPDATE / Simona Halep a castigat primul set in fata chinezoaicei Shuai Peng, dupa ce a fost condusa cu 4-3. Romanca a reusit sa intoarca jocul si a incheiat primul set cu scorul de 6-4.

UPDATE / Monica Niculescu si Hao-Ching Chan au invins in doua seturi identice, cu scorul de 6-3, 6-3, perechea formata din Ipek Soylu si Varatchaya Wongteanchai. Astfel, cuplul din care face parte sportiva romana s-a calificat in optimile de finala ale probei de dublu de la Wimbledon.

Trei romani vor evolua vineri la Wimbledon. Evident, tot ochii vor fi pe Simona Halep, care va incerca sa se califice in optimile competitei.

A doua favorita a turneului de la Wimbledon, Simona Halep, locul 2 WTA, va evolua, vineri, in turul trei, cel mai probabil in jurul orei 15.30. Meciul ei cu chinezoaica Shuai Peng este al doilea de pe terenul 2.

Adversara Simonei, chinezoaica Shuai Peng, ocupa pozitia 37 in clasamentul mondial WTA. In varsta de 31 de ani, aceasta este o veterana a circuitului, cel mai bun rezultat al sau fiind o semifinala de US Open.

La Wimbledon, Peng a jucat optimi in 2011, 2012 si 2014. Cea mai buna clasare a chinezoaicei dateaza din 2011: locul 14 WTA. Simona Halep si Shuai Peng nu s-au mai intalnit pana acum intr-un meci direct.

Tot vineri, perechea Monica Niculescu/ Hao-Ching Chan, cap de serie numarul 9, va evolua pe terenul 8, de la ora 13.30, cu Ipek Soylu/ Varatchaya Wongteanchai, in turul doi la dublu feminin.

In fine, Raluca Olaru si francezul Fabrice Martin vor evolua in primul tur al probei de dublu mixt contra cuplului Leander Paes/ Yifan Xu, in al treilea meci de pe terenul 17, adica in jurului orei 17.00.

Etichetat cu: , , , , , , , ,