Fabio Aru se impune in prima etapa montana din Turul Frantei 2017! Froome, noul tricou galben!

Fabio Aru (Astana) a castigat prima etapa montana a Turului Frantei, a 5-a, cu finish-ul La Planche des Belles Filles, o prima catarare de categoria I a competitiei, cu panta medie de peste 8%, care a ajuns si la 20% pe ultimele sute de metri!! Britanicul Chris Froome (Team Sky), castigatorul ultimelor doua editii, este noul lider al clasamentului general, dupa ce a terminat aceasta etapa pe locul 3, la 20 de secunde intarziere de campionul Italiei, care este si noul lider al clasamentului cataratorilor. Irlandezul Daniel Martin (Quick Step) s-a intercalat intre Aru si Froome, la 16 secunde de rutierul sard.

Cu aceasta etapa castigata in TF2017, Fabio Aru, care a urcat pe ultimul loc al podiumui la „general”, la doar 14″ in urma lui Froome, se poate mandri cu cel putin o etapa castigata in fiecare Mare Tur!

Etapa a 5-a a inceput cu o clasica evadare, chiar dupa start, veteranul francez Voeckler, Gilbert sau Bakelants au facut parte din grupul de 8 ciclisti care si-au incercat norocul, dar visul lor s-a terminat chiar dupa primele pante ale catararii finale. In ultimii 3 km, primul care a decis sa atace a fost campionul Italiei, Fabio Aru. Nimeni nu i-a luat urma, astfel ca italianul a pus distanta fata de cei ramasi in urma si nu a mai slabit ritmul decat in momentul trecerii liniei de final.

Desi ne-am asteptat ca Froome sa-i ia urma lui Aru atacul britanicului nu s-a produs, dar a fost primul din pluton care a ridicat ritmul de pedalare, iar rutieri precum Alberto Contador sau Nairo Quintana, dar si alti aspiranti la Top 10, au facut doar eforturi sa piarda cat mai putin timp, nu si Richie Porte (BMC), care a terminat imediat in urma britanicului. Dupa aceasta etapa, Chris Froome a devenit marele favorit la castigarea unei noi editii a Turului Frantei, iar principalii lui adversari par a fi Richie Porte si Fabio Aru.

Joi, Turul Frantei coboara din nou la campie, de la altitudinea de 1.035 m unde se catarase astazi, etapa a 6-a, una favorabila sprinterilor, disputandu-se pe 216 km intre Vesoul si Troyes.