Sase medalii de aur pentru Romania la Campionatele Balcanice de la Pitesti!

Romania a cucerit sase medalii de aur, doua de argint si sase de bronz, sambata, in prima zi a Campionatelor Balcanice de atletism pentru juniori, gazduite de Stadionul Nicolae Dobrin din Pitesti.

Romania devanseaza in clasamentul pe medalii Grecia (cinci medalii de aur) si Turcia (patru medalii de aur).

Victorii pentru delegatia Romaniei au reusit Bianca Anton (400 m), Marina Baboi (100 m), Nicoleta Iulia Banaga (400 m garduri), Diana Ana Maria Ion (triplusalt), stafeta feminina 4×100 m (Vanessa Balaci, Andrea Miklos, Diana Volf, Marina Baboi) si Dorin Andrei Rusu (5.000 m).

Cele doua medalii de argint au fost obtinute de Adrian Garcea (1.500 m) si de stafeta masculina 4×100 m (Robert Breahna, Cosmin Pichiu, Ciprian Daroczi, stefan Florian).

Medalii de bronz au fost cucerite de Ioana Diana tiganasu (disc), Violeta Elena Dan (3.000 m obstacole), Cristina Balan (800 m), Bogdan Ioan sitoianu (lungime), Ionut Apostu (greutate) si Mihaita Andrei Micu (ciocan).

Rezultate:

FEMININ
prajina
1. Ariadni Adamopoulou (Grecia) 4,00 m
2. Elija Valentic (Croatia) 4,00 m
3. Ema Cetusic Jakopovic (Croatia) 3,40 m

disc
1. Alexandra Emilianov (R. Moldova) 56,35 m
2. Kristina Rakocevic (Muntenegru) 54,79 m
3. Ioana Diana tiganasu (Romania) 49,90 m

400 m
1. Bianca Anton (Romania) 55.59
2. Dora Filipovic (Croatia) 55.94
3. Wanda Haber Zelanto (Croatia) 56.09

100 m
1. Marina Baboi (Romania) 11.71
2. Daniela Pesic (Croatia) 11.99
3. Aikaterini Laftsi (Grecia) 12.01

sulita
1. Franja Zelimorski (Croatia) 53,44 m
2. Rabia Karaman (Turcia) 46,34 m
3. Afrodita Maniou (Grecia) 46,28 m

400 m garduri
1. Nicoleta Iulia Banaga (Romania) 59.05
2. Anna Kiafa (Grecia) 59.41
3. Wanda Haber Zelanto (Croatia) 60.41

triplusalt
1. Diana Ana Maria Ion (Romania) 12,94 m
2. Tugba Danismaz (Turcia) 12,68 m
3. Anastasia Calinina (R. Moldova) 12,67 m

3.000 m obstacole
1. Yonca Kutluk (Turcia) 10:41.92
2. Sivia Gheorghieva (Bulgaria) 10:53.07
3. Violeta Elena Dan (Romania) 10:56.29

800 m
1. Liliana Gheorghieva (Bulgaria) 2:09.14
2. Semra Karaslam (Turcia) 2:09.68
3. Cristina Balan (Romania) 2:11.00

stafeta 4×100 m
1. Romania (Vanessa Balaci, Andrea Miklos, Diana Volf, Marina Baboi) 46.36
2. Serbia (Milica Emini, Tamara Vuletic, Annja Lukic, Anja Kovac) 46.86
3. Croatia (Orhidea Lescak, Dolores Cosic, Luana Bobanovic, Daniela Pesic) 47.57

MASCULIN
lungime
1. Panagio Mantzourogianni (Grecia) 7,62 m
2. Ergys Gjecaj (Albania) 7,54 m
3. Bogdan Ioan sitoianu (Romania) 7,38 m

400 m
1. Ahmet Kasap (Turcia) 47.19
2. David Salamon (Croatia) 47.27
3 Mahsum Korkmaz (Turcia) 47.84

greutate
1. Odysseas Mouzenidis (Grecia) 19,67 m
2. Gheorghi Mujardize (Georgia) 19,52 m
3. Ionut Apostu (Romania) 18,92 m

100 m
1. Konstantinos Zikos (Grecia) 10.57
2 Antonio Ivanov (Bulgaria) 10.66
3. Gal Arad (Israel) 10.69

1.500 m
1. Abdurahman Gediklioglu (Turcia) 3:55.28
2. Adrian Garcea (Romania) 3:55.46
3. Abdullah Ozdemir (Turcia) 3:55.64

400 m garduri
1. Sinan Oren (Turcia) 52.21
2. Adam Yacobi (Israel) 53.64
3. Mehmet Emin Bairam (Turcia) 53.81

ciocan
1. Dan Morari (R. Moldova) 71,64 m
2. Georgios Korakidis (Grecia) 71,63 m
3. Mihaita Andrei Micu (Romania) 71,32 m

inaltime
1. Filip Mrcic (Croatia) 2,10 m
2. Antonios Marlos (Grecia) 2,10 m
3 Jasmin Halili (Serbia) 2,10 m

5.000 m
1. Dorin Andrei Rusu (Romania) 14:27.10
2. Ramazan Bastug (Turcia) 15:08.13
3. Hristian Stoianov (Bulgaria) 15:11.16

stafeta 4×100 m
1. Grecia (Sotirios Gkaragkanis, Panagiotis Harvanitis, Michail Pappas, Konstantinos Zikos) 40.88
2. Romania (Robert Breahna, Cosmin Pichiu, Ciprian Daroczi, stefan Florian) 41.52
3. Serbia (Bosko Kijanovic, Aljosa Gnip, Nikola Kovacevic, Ognjen Stojanovic) 42.16

AGERPRES

Etichetat cu: , ,
Postat în ALTE SPORTURI, Atletism

Comenteeeezi?!!

Comentati exclusiv pe SPTFM.ro...

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1FCSB622
2CFR Cluj422
3CS U Craiova422
4FC Botosani421
5Dinamo Bucuresti322
6FC Viitorul321
7Astra Giurgiu311
8OSK Sf Gheorghe320
9ACS Poli Timisoara320
10Concordia Chiajna12-1
11CSM Poli Iasi12-2
12Gaz Metan Medias12-3
13FC Voluntari01-1
14Juventus Bucuresti02-4