Marc Marquez, castigatorul Marelui Premiu al Germaniei si noul lider la general

Spaniolul Marc Marquez (Honda) a castigat Marele Premiu al Germaniei la motoclism viteza, clasa MotoGP, fiind cronometrat pe circuitul din Sachsenring, dupa 29 de tururi, cu timpul de 40 min 59 sec 525/1000.

Marc Marquez a redevenit liderul Campionatului Mondial dupa victoria din a noua etapa a sezonului. Ibericul si-a trecut in cont a opta sa victorie consecutiva in MP al Germaniei, la toate categoriile.

Marquez, la al doilea succes in acest an, a fost urmat pe podium de germanul Jonas Folger (Yamaha tech 3), la 3 sec 310/1000 si de spaniolul Dani Pedrosa (Honda), la 11sec 546/1000.

Italianul Andrea Dovizioso (Ducati), care era liderul clasamentului general inaintea cursei, a terminat cursa doar pe locul 8, la 20 sec 188/1000.

in clasamentul Mondialului, Marc Marquez are 129 de puncte si ii devanseaza pe Maverick Vinales (Spania/Yamaha), 124 p, Andrea Dovizioso, 123 p, Valentino Rossi (Italia/Yamaha), 119 p si Dani Pedrosa, 103 puncte.

in Grand Prix-ul Germaniei, italianul Franco Morbidelli (Kalex) a triumfat la categoria Moto2, obţinand a sasea victorie din acest sezon, cu timpul de 41min 05sec137/1000. Plecat din pole-position, Morbidelli i-a devansat pe portughezul Miguel Oliveira (KTM), sosit al doilea, la 066/1000, si pe italianul Francesco Bagnaia, clasat al treilea, la 574/1000.

in clasamentul Campionatului Mondial conduce Morbidelli, cu 173 de puncte, urmat de elveţianul Thomas Luthi (Kalex), 136 p, Miguel Oliveira, 114 p si Alex Marquez (Spania/Kalex), 113 p.

Spaniolul Joan Mir (Honda) s-a impus la categoria Moto3, fiind cronometrat in 39min34sec755/1000. Mir a fost urmat pe podium de italianul Romano Fenati (Honda), la 121/1000, si de spaniolul Marcos Ramirez (KTM), la 218/1000.

Mir e lider la general, cu 165 de puncte, si este urmat de Fenati, 128 p si Aron Canet (Spania/Honda), 110 p.