Victorie spectaculoasa pentru campioana Viitorul in al doilea cantonament al verii. VIDEO

Campioana Ligii 1, FC Viitorul, a castigat luni seara primul amical din cadrul cantonamentului din Slovenia, cu echipa slovena NK Celje, ocupanta locului cinci la finalul sezonului trecut, scor 3-2.

Viitorul a condus cu 2-0, dupa „dubla” lui Cicaldau, care a marcat in minutele 32 si 35, slovenii reducand din diferenta inainte de pauza.

Celje a restabilit egalitatea in minutul 61, pentru ca promitatorul Alexandru Stoica sa o duca pe Viitorul in avantaj in minutul 70, dupa o actiune superba a dobrogenilor.

Formatia utilizata de Gheorghe Hagi: Buzbuchi (30 Tordai; 46 Rimniceanu; 75 Tordai) – Radoi (46 Dumitras), tiru (46 Hodorogea; 81 Ghita), Boli (46 M. Constantin), Panait (30 Ghita; 46 Ganea) – Rosu (46 Lopez; 81 Dumitrescu), Nedelcu (30 Mladen; 61 Iacob), Vina (46 Herea) – Purece (30 Dumitrescu; 46 Casap), Morar (30 tucudean; 61 Stoica), Cicaldau (46 Chitu).

in cantonamentul din Slovenia, Viitorul mai are programate alte patru partide de verificare.

29 iunie: FC Viitorul – NK Aluminij (Slovenia, locul 9)
29 iunie: FC Viitorul – Amkar Perm* (Rusia, locul 10)
2 iulie: FC Viitorul – FK Krasnodar (Rusia, locul 4)
5 iulie: FC Viitorul – CSKA Moscova (Rusia, locul 2)

in primul cantonament, efectuat in Turcia, Viitorul a bifat o victorie si o infrangere.

17 iunie: FC Viitorul – Inter Baku 1-2 (tucudean)
20 iunie: FC Viitorul – FK Zira 2-1 (Stoica, Morar)