Federer a revenit in circuit, dar a pierdut la Stuttgart in fata unui jucator de pe locul 302 ATP!

Elvetianul Roger Federer, locul 5 in clasamentul ATP, a pierdut in fata germanului Tommy Haas, locul 302 ATP, scor 6-2, (8)6-7, 4-6, in turul secund al turneului de la Stuttgart.

Partida dintre cei doi sportivi a durat o ora si 56 de minute. Desi a inceput bine si a castigat primul set, scor 6-2, in 23 de minute, Federer nu a putut tine ritmul dictat in actul de debut si in celalalte doua care au urmat. Elvetianul a avut nevoie de doua break-uri pentru a se impune.

Actul secund s-a decis la tiebreak, dupa Federer si Haas au gresit cate o singura data fiecare pe serviciu, iar scorul a fost 6-6.

In tiebreak, Federer si-a cedat de doua ori serviciul, in timp ce Haas a gresit o singura data si s-a impus cu 10-8, egaland situatia la seturi.

In decisiv, Haas s-a impus, scor 6-4, in 41 de minute, profitand de singura greseala facuta de Federer pe seviciu.

In runda urmatoare, germanul Tommy Haas va da peste compatriotul Michael Zverev, locul 31 in clasamentul ATP si favorit numarul sase. Pentru accederea in sferturile de finala ale turneului german, Tommy Haas va incasa un cec in valoare de 18.280 de euro si 45 de puncte in ierarhia mondiala.

A fost primul meci al lui Federer, dupa ce a castigat Masters-urile de la Indian Wells si Miami, sarind peste intreg sezonul de zgura.

Elvetianul isi doreste sa castige un nou titlu la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam din 2017, care se va desfasura intre 3 si 16 iulie.