FINAL / Romania – Chile 3-2. Tricolorii au invins detinatoarea Copei America revenind de la 0-2!

Romania si-a adus aminte de gustul victoriei intr-o partida amicala, tricolorii trecand cu 3-2 de Chile, pe „Cluj Arena”. Condusi cu 2-0 inca din minutul 18, baietii lui Christoph Daum au profitat de omul in plus avut inca din minutul 33 si s-au impus la limita.

Golurile „tricolorilor” au fost marcate de Stancu ’31, Stanciu ’60 si Baluta ’83, in timp ce pentru chilieni au inscris Vargas ‘8 si Valencia ’18.

Chilienii au evoluat cu un jucator mai putin dupa eliminarea lui Medel din minutul 33.

Romania: Pantilimon – Benzar, Chiricheș, Toșca, Ganea – R. Marin, Pintilii, Stanciu – Hanca, Andone, Stancu
Antrenor:  Christoph Daum

Chile: Herrera – Diaz, Medel, Roco, Mena – Díaz, Gutiérrez, Aranguiz – Valencia, Vargas.
Antrenor: Juan Antonio Pizzi

Postat în NATIONALA

1. Pishtea spune:

In sfarsit…un meci la care m-am uitat cu plăcere. Bravo! Am ascultat discursul in engleza al selectionerului…pai când am avut noi un antrenor cu un discurs si mentalitate ca acesta. Cred cu tărie ca un om ca acesta trebuie sa existe in orice anturaj. Daca nu ma credeti, uitati-va prin arhive sa vedeti discursuri si grimase ale altor „antrenori”… Ioan andone, piturca, iordanescu, dorinel, petrescu etc. (intentionat fără majuscule). Singurul care se apropie de Daum este Sumudica si M.Lucescu. Chiar nu stiu de unde atâta inversunare împotriva lui Daum…tiata lumea zice jos…fara a spune pe cine doreste sus. TREBUIE sa avem răbdare cu acest om deosebit, si in vreo 2ani, cred cu tărie ca vom avea rezultate consistente, nu ocazionale si intamplatoare.