Romania U21 a debutat cu o victorie in Liechtenstein, in preliminariile Campionatului European din Italia!

Naţionala de tineret a Romaniei a invins in deplasare Liechtenstein, scor 2-0, in primul meci al campaniei de calificare pentru Euro 2019.

Cele doua goluri ale Romaniei au fost marcate de George Puscas. Atacantul lui Benevento a inscris cu doua lovituri de cap, in ultimul minut al primei reprize si in minutul 71.

UPDATE, MIN 71: Puscas face „dubla”, reusind sa marcheze din nou cu o lovitura de cap.

UPDATE, min.45: Puscas deschide scorul chiar inainte de pauza, printr-o reluare cu capul, dupa o centrare venita de la Morutan.

Echipa nationala de fotbal U21 a Romaniei va debuta marti, in deplasare, impotriva reprezentativei similare a Liechenteinului, in preliminariile Campionatului European de tineret din 2019, care se va organiza in Italia.

Partida se va desfasura incepand cu ora 20:00.

Romania se afla in grupa 8 alaturi de Liechtenstein, Bosnia, Portugalia, Elvetia si Tara Galilor.

Echipa de start a Romaniei: 1. I. Radu – 6. Manea, 5. Nedelcearu, 2. Pascanu, 3. A. Radu – 8. Casap, 18. Dulca – 11. Morutan, 10. Hagi (Cpt.), 20. Matan – 25. Puscas

Lotul convocat de catre selectionerul Daniel Isaila:

Portari: Ionuț Radu (Inter Milano), Arpad Tordai (Viitorul);
Fundași: Cristian Manea (Royal Mouscron), Ionuț Nedelcearu (FC Dinamo), Alexandru Pascanu (Leicester City), Virgil Ghiță (Viitorul), Vlad Olteanu (Sepsi OSK), Andrei Radu (Aris Limassol);
Mijlocasi: Răzvan Oaidă (Brescia), Marco Dulca (Swansea), Vladimir Screciu (CSU Craiova), Carlo Casap (Viitorul), Andrei Ciobanu (Viitorul), Mihai Dobre (Bournemouth), Ianis Hagi (ACF Fiorentina), Olimpiu Moruțan (FC Botoșani), Alexandru Matan (Viitorul);
Atacanti: George Puscas (Benevento Calcio), Florinel Coman (Viitorul), Andrei Sîntean (ACS Poli Timișoara).