Simona Halep si Jelena Ostapenko vor disputa merea finala! Romanca va juca ultimul act pentru a doua oara in cariera

Simona Halep s-a calificat joi in finala turneului de la Roland Garros dupa un meci de zile mari impotriva Karolinei Pliskova.

Sportiva noastra s-a impus greu, in trei seturi, scor 6-4, 3-6, 6-3, si a ajuns pentru a doua oara in cariera in finala de la French Open!

In caul unei victorii in finala, sambata, de la ora 16:00, Simona Halep va deveni noul lider mondial in circuitul WTA!

UPDATE, ora 20:23 / Pliskova egaleaza la seturi, dupa un set in care Simona a aratat o evidenta cadere fizica! 3-6

UPDATE, ora 19:48 / Set pentru Simona Halep, dupa a doua sansa din acest game si alte doua din gameul trecut! 6-4

UPDATE, ora 19:04 / A inceput a doua semifinala. Pliskova serveste

UPDATE / Jelena Ostapenko, fara niciun turneu WTA castigat pana acum la simplu, reuseste sa se califice in finala de la Roland Garros, prima finala de Grand Slam, a patra din intreaga cariera ()! Letona s-a impus in „decisiv” cu 6-3! Partida Simonei Halep cu Karolina Pliskova va incepe in jurul orei 19:00.

UPDATE / Elvetianca reuseste sa egaleze la seturi, cu 6-3!

UPDATE / Primul set a fost adjudecat de letona, in tie-break, cu 7-4!

UPDATE / Prima semifinala, Jelena Ostapenko (Letonia) – Timea Bacszinszky (Elvetia), a inceput la ora 17:00.

Simona Halep, locul 4 WTA, si Karolina Pliskova, locul 3 WTA, vor lupta astazi pentru un loc in finala (sambata, de la ora 15:00) de la French Open, dar si pentru pozitia de lider in clasamentul mondial! Meciul va debuta in jurul orei 17:30, fiind al doilea al zilei pe arena Philippe-Chatrier.

Primele vor intra pe teren Jelena Ostapenko (Letonia), locul 46 WTA, si Timea Bacszinszky (Elvetia), locul 31 WTA si cap de serie numarul 30.

Simona Halep s-a calificat pentru a doua oara in semifinalele French Open, dupa ce a invins-o, miercuri, cu 3-6, 7-6 (6), 6-0, pe ucraineanca Elina Svitolina, locul 6 WTA si cap de serie numarul 5, in doua ore si sase minute de joc.

La randul ei, Karolina Pliskova a invins-o in sferturi, intr-o ora si 51 de minute, cu 7-6 (3), 6-4, pe Caroline Garcia din Franţa, locul 27 WTA si cap de serie numarul 28.

Simona Halep a fost finalista la editia din 2014, cand a pierdut in ultimul act in fata rusoaicei Maria Sarapova.