FINAL / Preliminariile Mondialului din Rusia, runda a 6-a. Germania, Olanda si Italia, scorurile rundei. Islanda a produs surpriza in fata Croatiei!

Preliminariile Mondialului din Rusia, din 2018, revin in acest sfarsit de saptamana cu partidele rundei a 6-a. Suedia – Franta va fi capul de afis al serii de vineri, iar sambata vom avea in prim-plan partida Romaniei din Polonia, apoi derby-ul britanic dintre Scotia si Anglia. Serbia – Tara Galilor se anunta printre cele mai atractive jocuri ale serii de duminica.

Va fi o runda in care arbitrii romani vor fi la centrul in doua partide. Arbitrul Istvan Kovacs va conduce jocul pe care campioana europeana Portugalia il va disputa in Letonia, vineri 9 iunie, de la ora 21:45 (ora Romaniei). La Riga, el va fi ajutat de asistentii Ovidiu Artene si Vasile Marinescu, arbitru de rezerva fiind Horatiu Fesnic.

Radu Petrescu va arbitra meciul pe care campioana mondiala Germania il va juca pe teren propriu, in fata selectionatei din San Marino, sambata 10 iunie, de la ora 21:45, la Nurnberg. Arbitri asistenti vor fi Radu Ghinguleac si Vladimir Urzica, iar arbitru de rezerva a fost nominalizat Sebastian Coltescu.

PROGRAMUL

Vineri, 9 iunie

Grupa A

ora 21:45
FINAL / Belarus – Bulgaria 2-1 (Sivakov ’33, Savitskiy ’80 / Dyakov ’90+1)
FINAL / Olanda – Luxemburg 5-0 (Robben ’21, Sneijder ’34, Wijnaldum ’62, Promes ’70, Janssen ’84)
FINAL / Suedia – Franta 2-1 (Durmaz ’43, Toivonen ’90+4 / Giroud ’37)

Grupa B

ora 21:45
FINAL / Andorra – Ungaria 1-0 (Rebes ’26)
FINAL / Feroe – Elvetia 0-2 (Xhaka ’36, ’59)
FINAL / Letonia – Portugalia 0-3 (Ronaldo ’41, ’63, Silva ’67)

Grupa H

ora 21:45
FINAL / Bosnia-Hertegovina – Grecia 0-0
FINAL / Estonia – Belgia 0-2 (Mertens ’21, Chadli ’86)
FINAL / Gibraltar – Cipru 1-2 (Hernandez ’30/Chipolina – autogol ’10, Sotiriou ’87)

CLASAMENTELE

Sambata, 10 iunie

Grupa C

ora 19:00
FINAL / Azerbaijan – Irlanda de Nord 0-1 (Dallas ’90+2)

ora 21:45
FINAL / Germania – San Marino 7-0 (Draxler ’11, Wagner ’16, ’29, ’85, Younes ’38, Mustafi ’47, Brandt ’72)

FINAL / Norvegia – Cehia 1-1 (Soderlund ’55 / Gebre Selassie ’36)

Grupa E

ora 19:00
FINAL / Kazahstan – Danemarca 1-3 (Kuat ’76 / Jorgensen ’27, Eriksen ’50, Dolberg ’80)

ora 21:45
FINAL / Muntenegru – Armenia 4-1 (Beciraj ‘2, Jovetic ’28, ’54, ’82 / Koryan ’89)
FINAL / Polonia – Romania 3-1 (Lewandowski ’29, ’58, ’62 / Stancu ’77)

Grupa F

ora 19:00
FINAL / Scotia – Anglia 2-2 (Griffiths ’87, ’90 / Oxlande-Chamberlain ’70, Kane ’90+3)
FINAL / Slovenia – Malta 2-0 (Ilicic ’45+2, Novakovic ’84)

ora 21:45
FINAL / Lituania – Slovacia 1-2 (Sernas ’90+3 / Weiss ’32, Hamsik ’58)

CLASAMENTELE

Duminica, 11 iunie

Grupa D

ora 19:00
FINAL / Moldova – Georgia 2-2 (Ginsari 15, Dedov 36 / Merebashvili 65, Kazaishvili 70)
FINAL / Irlanda – Austria 1-1 (Walters 85 / Hinteregger 31)

ora 21:45
FINAL / Serbia – Tara Galilor 1-1 (’35 Ramsey / ’73 Mitrovic)

Grupa G

ora 21:45
FINAL / Macedonia – Spania 1-2 (’66 Ristovski / Silva 7, D. Costa 27)
FINAL / Israel – Albania 0-3 (Sadiku 22, 44, Memushaj 71)
FINAL / Italia – Liechtenstein 5-0 (Insigne 35, Belotti 52, Eder 74, ’83 Bernardeschi)

Grupa I

ora 19:00
FINAL / Finlanda – Ucraina 1-2 (Pohjanpalo 72 / Konoplyanka 51, Besedin 75)

ora 21:45
FINAL / Islanda – Croatia 0-0
FINAL / Kosovo – Turcia 1-4 (Rrahmani 22 / Sen 7, Under 31, Yilmaz 61, Tufan 82)

CLASAMENTELE

Etichetat cu: , , , , ,
Postat în FOTBAL EXTERN, MONDIAL

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1FCSB18912
2CFR Cluj1694
3Sepsi Sfantu Gheorghe1595
4U Craiova 19481498
5Astra Giurgiu1485
6Gaz Metan Medias1480
7Poli Iasi149-3
8FC Viitorul139-1
9Dunarea Calarasi129-1
10Dinamo Bucuresti109-5
11Concordia Chiajna109-6
12FC Botosani89-2
13AFC Hermannstadt79-3
14FC Voluntari39-13