Simona Halep a invins-o pe Elina Svitolina si s-a calificat in semifinalele turneului de la Roland Garros!

UPDATE / Simona Halep a invins-o pe Elina Svitolina in setul decisiv cu scorul de 6-0 si s-a calificat in semifinalele turneului de la Roland Garros.

UPDATE /  Romanca a egalat la seturi dupa ce a invins-o pe ucraineanca in tie-break, revenind de la 5-1. Astfel, scorul este de 6-3, 5-7.

UPDATE / Simona Halep a pierdut primul set cu scorul de 6-3, dupa ce a fost condusa cu 5-0.

Simona Halep o va intalni miercuri, pe Elina Svitolina, in cadrul sferturilor de finala ale turneului de la Roland Garros, pe arena Suzanne-Lenglen, dupa ora 15:00.

Meciul se va disputa dupa partida dintre austriacul Dominic Thiem si sarbul Novak Djokovic, programata de la ora 12:00.

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de la Roland Garros, in urma victoriei categorice in fata sportivei iberice Carla Suarez Navarro, cu scorul de 6-1, 6-1.

Romanca se va duela cu ucraineanca Elina Svitolina, care a invins-o in optimi pe Petra Martic, cu scorul de 4-6, 6-3, 7-5, si are ocazia de a se revansa in fata adversarei sale din finala turneului de la Roma. Svitolina i-a suflat Simonei titlul de la Roma, dupa ce a invins-o cu scorul de 4-6, 7-5, 6-1.

Odata cu accederea in aceasta faza competitionala, cele doua sportive si-au asigurat un cec in valoare de 340.000 de euro si 430 de puncte WTA.