S-a decis prima semifinala pe tabloul feminin de la Roland Garros

Jucatoarea de tenis Timea Bacsinszky (Elvetia, nr.30) s-a calificat in semifinale la Roland Garros, al doilea Grand Slam al anului, dupa ce a invins-o pe Kristina Mladenovic (Franta, nr.13).

Timea Bacsinszky s-a impus, scor 6-4, 6-4, dupa un meci care a durat in total o ora si 49 de minute, dar care a fost intrerupt de mai multe ori din cauza ploii.

Sportiva elvetiana va juca in semifinale cu Jelena Ostapenko (Letonia, locul 47 WTA), care a invins-o pe Caroline Wozniacki (Danemarca, nr.11), scor 4-6, 6-2, 6-2.

Miercuri vor avea loc celelalte doua partide din sferturi: Karolina Pliskova, cap de serie numarul 2 si locul 3 WTA, contra sportivei franceze Caroline Garcia, favorita 28 si pozitia 27 in ierarhia mondiala, si Simona Halep, cap de serie numarul 3 si locul 4 WTA, cu Elina Svitolina (Ucraina), a cincea favorita a competitiei si pozitia a sasea in ierarhia mondiala.